Zapraszamy na wystawę naszej Koleżanki Małgorzaty Kazimierczak
GDZIE JEST TO MIEJSCE?
Instalacja in situ, wieloetapowy projekt fotograficzno-badawczy
wernisaż: 9.04 (środa) godz. 18:00
wystawa: 9 kwi — 9 cze 2025
Galeria Łącznik UWr., Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Fryderyka Joliot-Curie 15
Kuratorka wystawy: Ewa Martyniszyn

Na temat przestrzeni i czasu powstało wiele koncepcji w obszarze fizyki. Początkowo pojmowano je jako dwa niezależne od siebie pojęcia, aż do pojawienia się szczególnej teorii względności, w której poprzez zmianę układu odniesienia czas i przestrzeń nakładają się.

Przestrzeń, w przeciwieństwie do pojęcia miejsca, wydaje się być czymś niezmierzonym, nie zbadanym, a przez to dalekim i nieznanym. Miejsce może być odległe, wskazywać na pozycję w przestrzeni, z geograficznie wytyczonymi wartościami liczbowymi lub dla odróżnienia, może być punktem w naszym ciele. Jest czymś zewnętrznym, ale jednocześnie związanym z naszą fizyczną obecnością w określonym czasie – momencie życia, tworząc oswojoną przestrzeń. Miejsce naznaczamy swoją egzystencją, tworzymy z nim relację, zakorzeniamy się w nim. W miarę upływu czasu i powtarzalnego obcowania, poznajemy je i nadajemy mu wartość.

To ono ma na nas wpływ, kształtuje naszą tożsamość, ale i my możemy je tworzyć, a nawet przekształcać. Do takich miejsc, czasem intymnych, ukształtowanych przez nas, innym razem zastanych, z którymi się utożsamiamy, udaje się, przy pomocy swojej badawczej twórczości, Małgorzata Kazimierczak. Autorka zaprasza swoich Przyjaciół, Artystów i Znajomych do uczestnictwa w projekcie poprzez wędrówkę do konkretnego, ważnego dla Nich punktu w ich czasoprzestrzeni. Fotografie zatrzymują ją, pozostawiając widza wewnątrz domniemanej historii o portretowanych osobach. Dokumentują ich obecność tu i teraz.

Kuratorka wystawy: Ewa Martyniszyn

———————————————-

„Miejsce często okazuje się być rezonatorem, odzwierciedleniem wewnętrznych predyspozycji i potrzeb umiejscowionych w przestrzeni.”

/ Małgorzata Kazimierczak/

GDZIE JEST TO MIEJSCE? to wielowarstwowy, wieloetapowy fotograficzny projekt artystyczno-badawczy, otwarty w formie i rozłożony w czasie. Oparty na relacji i wymianie, realizowany z różnymi osobami w różnych miejscach.

Do projektu zapraszam Przyjaciół, Artystów, współuczestników twórczych działań lub życia. Kontekst osób i miejsca jest dla mnie zasadniczą i nieodpartą motywacją do powstania tej koncepcji. Uczestników projektu proszę o wskazanie ważnego, wybranego, szczególnego w danym momencie ich życia – miejsca.

W ten sposób odbywamy wspólną wędrówkę do miejsc i ich znaczeń. Miejsca te zamieniają się na chwilę w plan fotograficzny i platformę niezwykłej komunikacji poprzez sztukę.

Są to miejsca związane z twórczością, aktywnością, codziennym życiem, miejsca tworzone od podstaw, budowane, lub miejsca efemeryczne, synonimy mentalne, miejsca widziane przez moment i zapamiętane na zawsze. Miejsca związane z kimś lub czymś. Miejsca wyciszenia, metafizyki, medytacji, kontemplacji natury. Miejsca pamięci, refleksji, wspomnień. Miejsca abstrakcyjne, będące kształtem ideowym, łącznikiem, miejscem granicznym lub miejscem pomiędzy.

Miejsca mogą nas uczyć, rozwijać i zmieniać lub degradować, rozleniwiać i niszczyć. Istnieją miejsca bez prawdziwej historii, miejsca dewastacji natury, tryumfu deweloperskiej betonowej zagłady. Istnieją miejsca pełne przyrody, wzrostu, relacji, zrozumienia, miłości lub zniszczenia, konfliktu, agresji i wojny. W czasach globalnych konfliktów i migracji, gdy ogrom ludzi traci bliskie miejsca swojego życia, miejsca rodzinnych korzeni, kultury i tożsamości ze zdwojoną mocą pojawia się i wybrzmiewa pytanie o miejsce.

Małgorzata Kazimierczak

—————————————————————

Osoby uczestniczące w projekcie:

Etap pierwszy projektu Sokołowsko 2023-24* 
Bożena Biskupska, Tomasz Chołuj, Tomasz Dobiszewski, Zuzanna Fogtt, Jerzy Jakubow, Barbara John, Eugeniusz Józefowski, Katarzyna Kamionowska, Małgorzata Kazimierczak, Katarzyna Kulpa, Michał Pietrzak, Aleksander Marek Zyśko.

Etap drugi projektu Wrocław 2025
Andrzej Dudek Durer, Magda Grzybowska, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Christos Mandzios, Ewa Martyniszyn, Marek Sienkiewicz, Krystyna Szczepaniak, Wiesława Wilczyńska, Aleksandra Żmudzińska.

*Pierwsza część projektu ’’Pokaż mi to miejsce’’ powstała w czasie Pleneru Interdyscyplinarnego ZPAP w Sokołowsku. Powstałe tam prace weszły na stałe do zbiorów kolekcji Muzeum w Budowie Fundacji In Siu Bożeny Biskupskiej w Sokołowsku. Kolejny etap realizacji projektu to Wrocław. Projekt otwarty, trwa…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj