wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Wystawa – „IX Park Sztuki – Zamek Kliczków”

Wystawa – „IX Park Sztuki – Zamek Kliczków”


Kurator: Krystyna Szczepaniak
Wernisaż: 15 grudnia 2017 (piątek), godz. 18:00
Wystawa trwa do: 12 stycznia 2018
Miejsce: Galeria Sztuki Socato, pl. Solny 11, 50-061 Wrocław
Organizatorzy: Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, Dyrekcja i Właściciele Zamku Kliczków, Fundacja Pro Culturae Bono, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Galeria sztuki „Socato”. Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

UCZESTNICY: Katarzyna Banaś,  Agata Brożek, Piotr Butkiewicz, Michalina Cieślikowska-Kulmatycka, Tomasz Dobiszewski, Malgorzata Jojnowicz, Janusz Kotlewski, Piotr Pachecki, Martyna Rejczak, Justyna Sirecka, Krystyna Szczepaniak, Martyna Zaradkiewicz, Anna Zawalińska.

Druga, „wrocławska wystawa” w renomowanej galerii sztuki współczesnej „Socato” to efekt pracy artystów, uczestników dwutygodniowego pleneru malarskiego, który odbył się z początkiem sierpnia 2017 na terenie Folwarku Książęcego należącym do kompleksu Zamku Kliczków koło Bolesławca.  Plenery odbywają się dzięki przychylności i wieloletniemu wsparciu właścicieli Zamku Kliczków, państwa Magdy i Jerzego Ludwinów. Od początku organizowany jest przez Związek Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz wsparciu władz Dolnego Śląska. Pierwsze dwa plenery prowadził Witold Liszkowski, zaś od siedmiu lat komisarzem jest Krystyna Szczepaniak.„Park Sztuki – Zamek Kliczków”, to już tradycja! Trzeba przyznać, jest to jedyny taki plener skierowany gównie dla środowiska artystów, malarzy z Wrocławia. Celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie szerszej publiczności znanych i cenionych twórców związanych ze stolicą Dolnego Śląska. Wyjście poza Wrocław. Przez dwa tygodnie, podczas trwania pleneru w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku Kliczków prezentowana była pierwsza wystawa. Zwiedzający mogli zobaczyć obrazy, jak też przeczytać krótką informację o każdym z uczestników tegorocznego dziewiątego pleneru. Pogoda dopisała, preferencja zwiedzających zaskoczyła najśmielsze oczekiwania. Niektórzy bardziej zaciekawieni turyści zawędrowali do Folwarku Książęcego, gdzie mieli przyjemność mieszkać i tworzyć artyści. Tam mieli okazję osobiście porozmawiać z artystami, zobaczyć ich przy pracy, a nawet wspólnie pracować.  Dotychczas plenery były tylko dla środowiska artystów Dolnego Śląska i zrzeszonych w ZPAP oddział Wrocław. Klucz został przełamany, gdy postanowiono zapraszać również artystów z innych okręgów, a nawet spoza granic Polski. To pozwoliło świetnie wymieniać się ideami, poglądami, przybliżać środowiska twórcze. W tym roku przełamana została kolejny raz konwencja uczestniczących. Tym razem zaproszenie było skierowane ku młodemu pokoleniu, „świeżo upieczonych” absolwentów ASP we Wrocławiu. Ten pomysł zaowocował – młode pokolenia dało energie dojrzałym oraz nowe spojrzenie na swoją twórczość, zaś ci starsi i już mocno usadowieni na polu artystycznym wiedzę oraz co ważne też wiarę w to co się robi. (K. S.)

Elżbieta Terlikowska – „Teatro - Ricordi”

Elżbieta Terlikowska – „Teatro - Ricordi”


Kuratorka: Małgorzata BruderWernisaż: 15 grudnia 2017 (piątek)
Wernisaż: 15 grudnia 2017 (piątek), gdz 17:00
Wystawa trwa do: 25 lutego 2018
Miejsce: Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
Pałac Królewski (skrzydło południowe), Plac Wolności 7a, Wrocław
Organizatorzy: Muzeum Miejskie Wrocławia, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Elżbieta Terlikowska – niepowtarzalna, barwna osobowość, łącząca wielki talent, niezwykłą pracowitość, nieokiełznaną fantazję z charyzmą, temperamentem i nieodpartym urokiem. Dla przyjaciół Lalka, studiowała na Wydziale Projektowania Form Przemysłowych w PWSSP we Wrocławiu. Obroniła również dyplom z malarstwa w pracowni profesora Józefa Hałasa. Zajmuje się m.in. grafiką użytkową i małą formą graficzną. Jako scenograf zadebiutowała w 1986 roku, projektując dekoracje i kostiumy do "Nowego Wyzwolenia" według Witkacego w reż. Jerzego Bielunasa. Autorka ponad 130 scenografii w teatrach całej Polski, także we Francji, Rosji i w Niemczech. Otrzymała wielu prestiżowych nagród z zakresu plastyki i scenografii w kraju i za granicą. 
Na wystawie „Teatro – Ricordi”, jak sam nazwa wskazuje pokazane zostaną wspomnienia po przedstawieniach zaklęte w około 100 projektach scenograficznych, 30 kostiumach, w tym wielu nakryciach głowy, które są specjalnością artystki. Prace wypożyczone m.in. z Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru Rozrywki w Chorzowie, wrocławskiej  filii Akademii Sztuk Teatralnych obejmują wszystkie lata twórczej aktywności Elżbiety Terlikowskiej jako scenografki i projektantki kostiumów. Ekspozycję uzupełnią archiwalne zdjęcia z przedstawień oraz kilkadziesiąt kolaży autorstwa Elżbiety Terlikowskiej. „Zarówno jej kolaże jak i kostiumy łączy charakterystyczny, tylko jej właściwy artystyczny język. Pod staranną, dopracowaną, bogatą w faktury, kolory i techniki wykonania piękną materią kryją się, niczym osnowa, mroczne myśli o przemijaniu…. Jakby rodzące się dzieło nosiło w sobie smutek końca. Kostiumy jej projektu są dla aktora wymagającym partnerem, scenografka nie boi się karykatury, deformacji, ostrych geometrycznych kształtów, kiczu, humoru. Jej obiekty sceniczne są bardzo mocnym i wyrazistym nośnikiem znaczeń i emocji. Wyrafinowane kolorystycznie, często o skomplikowanej konstrukcji, zwykle zbierają oklaski przy otwartej kurtynie.” (Małgorzata Bruder)

Więcej o artystce: Elżbieta Terlikowska
Więcej o wystawie: Muzeum Teatru

Wystawa – „POSTER - posterujemy!”

Wystawa – „POSTER - posterujemy!”


Kurator galerii: Tomasz Pietrek
Wernisaż: 13 grudnia 2017, godz. 15:00
Miejsce: Galeria Plakatu POSTER BOX, ASP we Wrocławiu
Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności,ul. Traugutta 21, 6 piętro

POSTER – posterujemy!
posterujemy – czasownik (l.m), czas przyszły od rzeczownika STER: Ludwik Żelaźniewicz, Michał Matoszko

posterujemy – czasownik (l.m), czas teraźniejszy od rzeczownika POSTER:Ludwik Żelaźniewicz, Michał Matoszko, Ana Faustino, Maciej Jaroszczuk, Dorota Błażejowska, Agata Domżał, Maria Costa Kieltyka, Martyna Wojciechowska, Julia Nędzyńska, Ioannis Anastasiou, Lizom David, Dana Tileva, Chatignon HéloĂŻse, Ranan Kararabulut, Magdalena Smoleń, Dariia Protsiuk, Martyna Sobala, Aleksandra Sikora, Kacper Gajda

Małgorzata Jojnowicz – malarstwo

Małgorzata Jojnowicz – malarstwo


Wernisaż:
8 grudnia 2017 (piątek), godz. 18:00
Wystawa czynna do: 22 grudnia 2017
Miejsce: Galeria 8 piętro, Wrocław

[...] Małgosia po prostu wydobywa na światło dzienne walkę przeciwieństw, podstawowy algorytm wszechświata. Porządek z chaosu – mówi mi – to chciałabym pokazać. Buduje obrazy jak gdyby nadal było to projektowanie wnętrz, jej macierzysty kierunek. Więc i woda poddaje się tej zasadzie. I naturalnie „Oczekiwanie”. Stan niepewności, z towarzyszącymi mu uczuciami lęku i ekscytacji, gonitwę pytań – na razie bez odpowiedzi, i pragnień – na razie niespełnionych, najlepiej oddaje podszyty karminem, palisandrowy mrok prostokąta w centralnej części obrazu, gorący, pełen napięcia. [...}(Monika Braun – fragment recenzji do katalogu „IX Park sztuki – Zamek Kliczków”)

W moich obrazach najważniejszy jest kolor, a właściwie energia, którą on ze sobą niesie. Są to kompozycje abstrakcyjne, kompozycje koloru – całkowicie uwolnione od jakichkolwiek skojarzeń z przedmiotem. Pokazuję emocje przetworzone na język abstrakcji, niedopowiedzenia. Emocje przeskalowane na wymiar blejtramu. (Małgorzata Jojnowicz)

Więcej o artyście: Małgorzata Jojnowicz

Wystawa – „Kot Schrödingera. Wobec tradycji”

Wystawa – „Kot Schrödingera. Wobec tradycji”


Wernisaż:
07 grudnia 2017 (czwartek, godz 18:00
Wystawa czynna:
08 grudnia 2017 – 11 stycznia 2018
Miejsce: Galeria Miejska, ul. Kiełbaśnicza 28, Wrocław

Ekspozycja jest zbiorową prezentacją artystów związanych z Wrocławiem, w twórczości których znaczącą rolę odgrywa postawa wobec tradycji. Punktem wyjścia wystawy jest pojęcie tradycji, które ujęte zostało przez odniesienie do słynnego eksperymentu myślowego z zakresu fizyki kwantowej, przeprowadzonego przez noblistę Erwina Schrödingera w 1935 r. 
Głównym bohaterem doświadczenia jest kot, który paradoksalnie w trakcie badania okazuje się być zarówno żywy jak i martwy. Eksperyment obrazuje problematykę zastosowania zasad mechaniki kwantowej w odniesieniu do życia codziennego.W wystawie bierze udział pięcioro artystów o zróżnicowanym dorobku, w różnym wieku oraz o odmiennym doświadczeniu tradycji. Każda z osób była lub nadal jest związana z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. Na ekspozycji zobaczymy papierowe wycinanki-naklejanki Kasi Kmity, zwierzęce mozaiki i szklane dyski Mirosława Kocińskiego, ceramiczne rzeźby Przemysława Lasaka, szklane formy przestrzenne Kazimierza Pawlaka oraz grafiki-tkaniny Natalii Tarnawy. Zupełnie odrębne punkty widzenia, odrębne przestrzenie i doznania archaiczności, różne media oraz techniki

Więcej o wystawie: galeriamiejska.pl

Elżbiety Janczak-Wałaszek – „Spółka ZOO”

Elżbiety Janczak-Wałaszek – „Spółka ZOO”


Wernisaż: 1 grudnia 2017, godz. 19:00 (piątek), godz. 19:00
Wystawa trwa do: 1 – 9 grudnia 2017
Miejsce: Galeria M  Stare Jatki 10, Wrocław

Na wystawie zostanie gościnnie zaprezentowany obraz Jiříego Surůvki Bad Girls.

Prezentacja najnowszych rzeźb ceramicznych tej znanej wrocławskiej artystki, absolwentki Wydziału Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Elżbieta zajmuje się projektowaniem ceramiki, instalacją i rzeźbą, mieszka i pracuje w Księżycach pod Wrocławiem. Na wystawie przedstawiam wizerunki nieprzypadkowo wybranych zwierząt, którym przypisuje się więcej znaczeń niż ich nazwa własna i wygląd. Oprócz symboli zwierzęta spełniają jeszcze jedną bardzo ważną rolę: pomagają zaakceptować nasze codzienne szaleństwo, wyrywając z konsumpcjonizmu, ratują przed depresją.Podobne zależności można zaobserwować w rodzinie lub wśród przyjaciół, dlatego też na wystawie umieściłam ceramiczne podobizny głów moich córek. Za efemeryczną fasadą rzeźbiarskich wizerunków dwóch młodych kobiet kryją się ślady wspólnych przeżyć i nakładających się historii. Te dwie bardzo bliskie mi osoby, przez długi okres dorastania budowały nasze wspólne relacje, nie zawsze proste.„Spółka ZOO” to reminiscencje minionych zdarzeń, ”strumień świadomości” będący motorem do powstania tej wystawy – asocjacją zwierząt i ludzi w świecie połączonym wspólną historią, opowieścią, która pachnie jak deszcz niosący otrzeźwienie. (Elżbieta Janczak – Wałaszek)

Jadwiga Mikulska – „Gobeliny i hafty”

Jadwiga Mikulska – „Gobeliny i hafty”


Wernisaż: 24 listopada 2017 (piątek), godz.17:00
Wystawa trwa do: 12 stycznia 2018
Miejsce: GaleriaTkacka na Jatkachul. Stare Jatki 19-23, Wrocław

Urodziła się we Lwowie, gdzie przeżyła dzieciństwo. Po wojnie zamieszkała we Wrocławiu, jednak sercem i wyobraźnią była zawsze lwowianką. Posiadała wiele talentów, które starannie rozwijała i pielęgnowała. Kilkanaście lat po ukończeniu studiów na Wydziale Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim podjęła pracę w Polskiej Akademii Nauk, gdzie wykonywała naukowe opracowania pewnych gatunków roślin do Atlasu Flory Polskiej i Ziem Ościennych. Praca ta polegała na ręcznym rysowaniu całej rośliny oraz oddzielnych jej elementów jak  kwiaty, nasiona, korzenie czy liście w odpowiednich powiększeniach  na podstawie zasuszonych eksponatów liczących nawet ponad 100 lat, w tym także roślin uznanych za wymarłe. Następnie wspólnie z prof. J. Mądalskim współredagowała botaniczne opisy tych okazów do „ zeszytów” Wydawnictwa Ossolineum.

„3934. Sto lat awangardy"

„3934. Sto lat awangardy


Wernisaż: 17 listopada 2017 (piątek), godz. 20:00
Wystawa trwa do: 1 grudnia 2017
Miejsce: Galeria Sztuki Socato, pl. Solny 11, 50-061 Wrocław

Artyści biorący udział w wystawie: Karolina Buczkiewicz, Tomasz Dobiszewki, Roland Grabkowski, Łukasz Huculak, Karolina Jaklewicz, Kasper Lecnim, Lech Twardowski, Wytwórnia Wykwitex.

Andrzej Dudek-Dürer – „Czas”

Andrzej Dudek-Dürer – „Czas”


Wybrane prace, fotografia, grafika, obiekty, instalacje, wideo i performance
Wystawa zrealizowana w ramach obchodów 70-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików

Kurator: Adam Sobota oraz autor Andrzej Dudek- Dürer
Wernisaż: 9 listopada 2017 (czwartek), godz. 18:00 
Finisaż: 1 grudnia 2017, godz 20:00, prezentacja performance multimedialnego „META... CZAS...”
Miejsce: Galeria FOTO-GEN, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu,
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław
Wystawa trwa do: 2 grudnia 2017

Wystawa jest przeglądem podstawowej problematyki i sposobów wyrazu obecnych w całej twórczości Andrzeja Dudka – Dürera, od połowy lat 60. XX wieku do chwili obecnej. Uwzględnione są przede wszystkim prace zrealizowane w różnych formach techniki fotograficznej, ale także grafiki, prace wideo i nagrania dźwiękowe. Naczelną i wieloznaczną kategorią jest tutaj „czas” , którego rozumienie determinuje różne przejawy rzeczywistości. W trzech kolejnych pomieszczeniach galerii pokazane są w pierwszej kolejności realizacje z lat 60. i 70., następnie z lat 80. i 90., oraz powstałe po 2000 r. Bardzo bogata formalnie oraz ilościowo twórczość artysty zostanie przedstawiona w skondensowanej formie, poprzez wybór motywów i problemów najbardziej dla niego charakterystycznych i wyrażanych w zmieniający się sposób poprzez aktualnie dostępne środki techniczne.[...] (Adam Sobota)

Więcej o artyście: Andrzej Dudek-Dürer
Więcej informacji: okis.pl

Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji DTZSP

Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji DTZSP


Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Muzeum Współczesne Wrocław
zapraszają na wystawę „Wrocław konkretny. Dzieła z kolekcji DTZSP”.

Wernisaż: 27 października 2017 (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Muzeum Współczesne Wrocław (pl. Strzegomski 2a, poziom 0).

MISTERIUM ZADUSZKOWE NA JATKACH

MISTERIUM ZADUSZKOWE NA JATKACH


PAMIĘCI WROCŁAWSKICH l DOLNOŚIASKICH TWÓRCÓW

Termin: 2 listopada 2017 (czwartek), godz. 17:00
Miejsce: uliczka Jatki we Wrocławiu

Zaduszki

Związek Polskich Artystów Plastyków zaprasza na zdarzenie o charakterze akcji artystycznej w dniu Święta Zmarłych. Zdarzenie o charakterze akcji artystycznej w dniu Zaduszek. Program zakłada udział wszystkich przybyłych uczestników, którzy zechcą wspomnieć najbliższych sobie twórców, których praca, życie i dzieło związane jest z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Do udziału i krótkiej obecności zapraszamy nie tylko przyjaciół i znajomych zmarłych artystów wrocławskich, ale także tych z Państwa, którzy pamiętają ich dzieła i obecność.Udział uczestników polegać będzie no własnoręcznym wypisaniu kartki-klepsydry z nazwiskiem artysty i przypięciu jej na przygotowanej specjalnie ścianie. Przewidujemy także zapalenie znicza w sąsiedztwie miejsca akcji w zaaranżowanej przestrzeni na Jatkach. Jeśli ktoś wykonując ten wspomnieniowy gest zechce w paru słowach wspomnieć zmarłego artystę, to będzie miał taką możliwość, przewidujemy bowiem miejsca przy wspólnym stole. Żeby choć na chwilę przysiąść. Znicze będzie można nabyć na miejscu lub przynieść ze sobą. W przestrzeni Jatek organizujemy także wystawę poświęconą niektórym zmarłym wrocławskim artystom. Wspominając w ten szczególny sposób naszych kolegów i przyjaciół liczymy, że gest ten będzie żywym i twórczym dowodem ich obecności w przeszłej i obecnej kulturze naszego miasta oraz regionu. Wspominać chcemy wszystkich twórców wrocławskich, niezależnie od rodzaju twórczości, w jakiej się wyrażali. Będzie więc miejsce dla pisarzy, poetów, muzyków, artystów scen wrocławskich, filmowców, fotografików czy animatorów sztuki. Wszystkich, których pamiętamy, a którzy tworzyli dolnośląską sztukę i kulturę, chcemy w Dniu Zadusznym wspomnieć.

Zarząd Okręgu ZPAP Wrocław

Misterium Zaduszkowe organizujemy przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Wrocław

Barbara Trzybulska – „Nigdzie się nie wybieram”

Barbara Trzybulska – „Nigdzie się nie wybieram”


WYSTAWA CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ

Wernisaż: 20 października 2017 (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Galeria M  Stare Jatki 10, Wrocław

„Utknęłam. Nigdzie się nie wybieram.
Świat pędzi, przyspiesza,
a ja zostałam, jak moje statki na mieliźnie w ciszy i w pustce.
Glina – krucha materia. Utrwalona w ogniu
zmienia się, by przetrwać stulecia.
A podobno nic nie trwa wiecznie."

Barbara Trzybulska studiowała w latach 1990-1995 na Wydziale Ceramiki i Szkła w pracowni profesor Krystyny Cybińskiej na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszka i tworzy w Ciepłowodach. 

Więcej o artystce: galeriam.com

Targi Sztuki – Szanghaj 2017

Targi Sztuki – Szanghaj 2017


Pilot Free Trade Zone Culture Licensing Fair
20-22 września 2017

We wrześniu grupa artystów pochodzących z Wrocławia wzięła udzial w Targach Sztuki (Pilot Free Trade Zone Culture Licensing Fair) w Szanghaju. Prace swoje chińskiej publiczności zaprezentowali: prof. Konrad Jarodzki (odbyła się wystawa prac, autora reprezentował syn Rafał Jarodzki) Renata Micherda-Jarodzka, Ludwika Ogorzelec oraz Maciej Hoffman. Podczas imprezy artyści mieli możliwość spotkania przedstawicieli galerii i muzeów a także innych uczestniczących artystów oraz z studentów tamtejszej Akademii. Wizytę koordynował Prof. Jiazheng Zhou z Akademii Sztuk Pięknych w Szanghaju.

Joanna Ciechanowska, Maciej Hoffman, Małgorzata Łapsa-Malawska – Malarstwo

Joanna Ciechanowska, Maciej Hoffman, Małgorzata Łapsa-Malawska – Malarstwo


Wernisaż: 20 pażdzienika 2017 (piątek), godz. 17:00
Miejsce: Galeria Sztuki Socato, pl. Solny 11, Wrocław
Wystawa trwa do: 3 listopada 2017

Pażdziernikowa wystawa ZPAP w galerii Socato jest okazją do poznania twórczości trojga artystów, których łączy do, że ich obecne życie i praca artystyczna związana jest z Londynem. Są to jednak trzy różne spojrzenia, techniki malarskie i inspiracje, którymi artyści pragną podzielić się z wrocławską publicznością. Wszyscy troje są artystami wystawiającymi na całym świecie, działającymi  także w Association of Polish Artists in Great Britain. (M.H.)

Więcej informacji o artystach:
Joanna Ciechanowska
Maciej Hoffman
Małgorzata Łapsa-Malawska

Kliknij tu, aby obejrzeć wernisaż

Krystyna Cybińska – „Barwy materii”

Krystyna Cybińska – „Barwy materii”


WYSTAWA CERAMIKI


Finisaż wystawy: 10 pazdziernika (wtorek) 2017, godz. 16:00
Wystawa trwa: od 28 września do 10 października 2017
Miejsce wystawy: Galeria Neon, CSU.CI. przy ul. Traugutta 19/21, Wrocław

Prof. Krystyna Cybińska, artystka, legenda ceramiki, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, zaliczana do grona najwybitniejszych polskich twórców. Na wystawie zaprezentowane są prace ceramiczne dopełniane kolorem szkliw – wazony, amfory, misy, stoły oraz formy księżycowe – w których walory rzeźbiarskie łączą się z malarskimi. Prace prof. Cybińskiej noszą w sobie ślady najdawniejszych ceramicznych tradycji z kręgu kultury śródziemnomorskiej, a także głęboką fascynację naturą. W tych pozbawionych dekoracyjnych elementów formach o zwartej bryle i doskonałych proporcjach artystka zdradza swój rzemieślniczy kunszt i niespotykaną świadomość ceramicznej materii. (ASP)

Wystawie towarzyszyc bedzie prezentacja tkanin artystycznych autorstwa prof. Wojciecha Sadleya oraz Kamila Hali. 

Więcej informacji: www.asp.wroc.pl

Kliknij tu, aby obejrzeć wernisaż
Kliknij tu, aby obejrzeć wystawę

Marzena Krzemińska-Baluch – „Landscape”

Marzena Krzemińska-Baluch – „Landscape”


Wystawa towarzysząca EUROPEAN GLASS FESTIVAL | Wrocław

Wernisaż: 18 pażdzienika 2017, godz. 20:00
Miejsce: Galeria Sztuki TĘTNO, Jatki 12-13, 50-111 Wrocław
Wystawa trwa do: 4 listopada 2017

„Sztuka tworzy obrazy i emocje, które są równie prawdziwe co osobiste spotkania” (Juhani Pallasmaa)

„LANDSCAPE” to wystawa o interakcji z naturalnym pejzażem zapisanym w mojej pamięci, z ostatniej podróży na rezydencje artystyczną do Highlands w północnej Szkocji | Nord Land Creative Glass Centre, Lybster, 2016. Rejon tego kraju to niekończący się horyzont. Zmieniające się światło, powiew wiatru, zimne morze, kamieniste plaże, obłupane klify przystani rybackich – niebywale stymulujące zmysły. Oddziaływanie tych elementów, czynników natury było istotną inspiracją, impulsem do realizacji tego projektu. Przyglądając się wnikliwie miejscom otaczającej rzeczywistości rysowałam w pamięci widoki natury, by odzwierciedlić nastrój, klimat, aurę i kształt szkockich scenerii. Użyłam szkła, jako skóry do odnalezienia procesu powstawania formy. Przy pomocy wiatru – powietrza oraz grawitacji naturalnego materiału jakim jest szkło, powstała kolekcja obrazów / instalacji ukazująca subtelności zapamiętanych miejsc. Taka „przystań” dla widza zachęcająca do refleksji i zadumy.  
Tym razem mamy okazję stać się towarzyszami w „emocjonalnej peregrynacji“ do osobistej sfery komfortu i bezpieczeństwa artystki. Wchodzimy do obszaru, którego broni pozornie zimna, surowa forma – ostrzeżenie dla potencjalnych intruzów, a zarazem drogowskaz pozostawiony uważnym odbiorcom. Jeśli będziemy podążać za wskazówkami artystki być może dotrzemy do bezpiecznego punktu, gdzie doświadczymy sytuacji przestrzennej pozwalającej na doznawanie całego krajobrazu. (Martyna Zaradkiewicz)

Kliknij tu, aby obejrzeć PROGRAM FESTIWALU

Więcej informacji: 
europeanglassfestival.com

Warszawska sztuka włókna – 2017

Warszawska sztuka włókna – 2017


Sekcji Tkaniny przy Okręgu Warszawskim ZPAP

Wernisaż:
13 października 2017, godz. 17:00
Wystawa trwa do: 3 listopada 2017
Miejsce: Galeria „Na Nankiera”, ul. Biskupa Nankiera 5/6/7, Wrocław (Cepelia)

W wystawie bierze udział 25 artystów, w tym Prezes Okręgu Warszawskiego Bożenna Leszczyńska oraz gościnnie wrocławska artystka profesor Ewa Maria Poradowska- Werszler.

Europejski Festiwal Szkła 2017 – „Play with Glass”

Europejski Festiwal Szkła 2017 – „Play with Glass”

Autorami projektu ”Play with Glass” – European Glass Festival są Anita Bialic oraz prof. Kazimierz Pawlak. Europejski Festiwal Szkła, włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest organizowany od 2012 roku, w październiku, przez Fundację Fly with Art i Galerię BB w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.

Kliknij tu, aby obejrzeć PROGRAM FESTIWALU

Więcej informacji: 
europeanglassfestival.com

Michał Wawrzyniak – „Googler 0.2”

Michał Wawrzyniak – „Googler 0.2”

...rzeźby które nas obserwują...

Wystawa towarzysząca EUROPEAN GLASS FESTIVAL | Wrocław


Wernisaż: 18 października 2017 (środa), godz. 20:00
Wystawa trwa do: 11 października 2017
Miejsce: Galeria Versus, ul. Jatki 11, Wrocław

Galeria Versus po raz czwarty bierze udział w Europejskim festiwalu Szkła. W ramach wystaw EGF gościli już u nas Kalina Bańka, Renata Pawlik Kiebdój, Witold Śliwiński, Stani Borowski. Każda z tych prezentacji odkrywała nowe podejście do szkła. Temprament i charakter artystów zawsze odciska duże piętno na ich sztuce. Kolorowa, komiksowa i popowa Kalina Bańka, bezkompromisowa, nieprzewidywalna i niesztampowa Renata Pawlik-Kiebdój, wyważony, stonowany Witold Śliwiński i wreszcie perfekcyjny a zarazem niezwykle ekstrawagancki w formie, kolorystyce oraz tematyce swych rzeźb Stani Borowski. Nie inaczej jest tym razem. Szkło jako materiał i artystyczne medium niejedno ma imię, więc kolejną odsłoną kreatywności i nieograniczonej wyobraźni w wykorzystaniu tego niezwykłego „surowca” będzie wystawa GOOGLER 0.2 Michała Wawrzyniaka. Zapraszamu i życzymy twórczego odbioru!

Kliknij tu, aby obejrzeć PROGRAM FESTIWALU

Więcej informacji: 
europeanglassfestival.com