wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Zielonka Edward (1947-2011)


Urodzony 28 października 1947 roku we Wrocławiu. Zmarł 16 sierpnia 2011 roku we Wrocławiu.

Dyplom na Wydziale Projektowania Plastycznego PWSSP we Wrocławiu w Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz prof. T. Forowicza w 1972. Zajmował się projektowaniem wnętrz, mebli i grafiką użytkową.

Profesor nadzwyczajny i kierownik Pracowni 1. Projektowania Architektury Wnętrz od 1996. Od 1997 - kierownik licencjackiego Studium Projektowania Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Wydziale AWiWP. Kierownik Dwustopniowych Studiów Wieczorowych na Wydziale AWiWP od 2001. Profesor zwyczajny sztuk plastycznych od roku 2004. W latach 2005-2011 był dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Ważniejsze realizacje

  • Ołtarz Papieski Statio Orbis, przy którym odprawiano mszę w czasie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, 1997
  • Dolnośląskie Centrum Diagnostyki Medycznej (Dolmed), Wrocław (zespół)
  • ZPO Moda Wrocław - sklepy odzieżowe: Wrocław, Głogów, Zgorzelec
  • Centrum Rehabilitacji Rolników (KRUS), Szklarska Poręba
  • Bank PKO BP Wrocław - siedziba Oddziału Regionalnego, bankowe sale: Wrocław, Złotoryja, Świdnica
  • Okładki i ilustracje książek dla Wydawnictwa Archidiecezjalnego we Wrocławiu

Profesor został pochowany na Cmentarzu Osobowickim.

 

Wspomnienie
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w piątek 16.08.2011 zmarł niespodziewanie dla nas wszystkich, nasz wieloletni nauczyciel, mistrz i przyjaciel - śp. prof. Edward Zielonka - Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Autorytet w swojej profesji oraz osobowość poważana w gronie wykładowców; wychowawca wielu pokoleń architektów wnętrz; promotor kilkudziesięciu prac magisterskich i doktorskich, wielokroć późniejszych pracowników wydziału; założyciel i wieloletni kierownik Studiów Niestacjonarnych kierunku AW; doskonały projektant wnętrz i mebli; wytrawny praktyk o olbrzymim doświadczeniu realizacyjnym obiektów użyteczności publicznej różnego typu. Będzie nam go brakowało - Cześć Jego pamięci.

Wyrazy szczerego żalu i współczucia Rodzinie Zmarłego składają koleżanki i koledzy z wydziału AWiW, oraz wszyscy pracownicy Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Źródło: asp.wroc.pl

 

Oprac. kk