wyszukiwanie zaawansowane

16. Rytuał

Wystawa zbiorowa RYTUAŁ CHLEBA i igrzysk
Festiwal konsumpcji i populizmu

Plakat

Otwarcie: 31 maja 2019 (piątek), godz. 19:00
Termin wystawy i koncertów: 31 maja - 1 czerwca 2019
Miejsce: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
ul. Księcia Witolda 62-67, Wrocław

UCZESTNICY: Maciej Albrzykowski, Kinga Bartniak, Manfred , Krzysztof Bryła, Anna Bujak, Hubert Bujak, Witold Chocholski, Paweł Czekański, Andrzej Dudek-Dürer, Anna Gałuszka, Piotr Gardecki, Marek Grzyb, Magdalena Grzybowska, Krystian Grzywacz, Andrzej Jarodzki, Andrzej Jóźwik, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Rafał Jęczmyk, Elżbieta Leszczyńska-Szlachcic, Kasper Lecnim, Robert Lenard-Bachmann & Dagmara Lenard, Szymon Lubiński, Marcin Michalak, Paweł Mikułowski, Tomasz, Niedziółka, Małgorzata Kazimierczak, Piotr Kołomański, Rytis Konstantinavičius, Jerzy Kosałka, Daria Kowalewska, Jan Koza, Maciej Kus, Tomasz Opania, Witold Owczarek, Zbigniew Podgórski, Jarosław Potoczny, Irmina Rusicka, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Piotr Marcin Stapiński, Michał Staszczak, Krystyna Szczepaniak, Agata Szuba, Pani Tomaszewska, Aleksandra Trojanowska, Viola Tycz, Krzysztof  Wałaszek, Jacek Zachodny, Martyna Zaradkiewicz.

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Antyczne panem et circenses, które rozbrzmiewało na rzymskich ulicach i arenach, niesie się echem wokół nas. Okrzyk nie jest reminiscencją minionych czasów, lecz pojawia się w różnych kontekstach, bynajmniej nie wyczerpując znaczenia w popkulturowych przedstawieniach typu blockbusterowe "Igrzyska śmierci" albo kultowy w niektórych kręgach serial Star Trek (25 odcinek) „Bread and Circuses”.
O aktualności motywu „chleba i igrzysk” zdecydowanie więcej mogą powiedzieć obserwatorzy publicznego życia. Dzisiaj agora jest w większym zakresie kształtowana przez polityków jawnie populistycznych. Muszą oni nie tyle sprostać konsumenckim oczekiwaniom, które często przybierają formę chorobowych symptomów (więcej, częściej, szybciej, łatwiej, teraz), lecz celowo je rozbudzają. Te zabiegi o uznanie i głos, nie są czymś wstydliwym i nigdy nie były. Różnica polega na tym, że politycy ścigający się w składaniu obietnic, posiłkują się technologią i większą wiedzą na temat behawioralnych mechanizmów naszych zachowań i wyborów. To nadaje tym zabiegom rzekomych walorów profesjonalizmu i głębi.W przypadku polityków, posiadanie władzy i ugruntowanie dominacji wiąże się z ubezwłasnowolnieniem społecznych mas, bowiem zaspokojenie konsumenckich pragnień pociąga za sobą obojętność i wycofanie w prywatność. Tak oto przejawia się współczesna updat'owana wersja panem et circenses.
Populizm i konsumeryzm idą w parze. Są składowymi transakcji, której spoiwem jest udzielająca się obu stronom iluzja, że spełnienie jest na wyciągnięcie ręki, że jest ono natychmiastowe. Czy „akuszerami” tego zjawiska wyniszczającego agorę są tylko politycy? Co z mediami, przemysłem kreatywnym i biznesem w ogóle?
W Rytuale chcemy przyjrzeć się różnym formom politycznego i marketingowego uwodzenia oraz manipulacji mających na celu ubezwłasnowolnienie społeczeństwa. Dokonujemy ich analizy, dekonstrukcji, wiwisekcji, krytyki, w przekonaniu, że towarzysząca im refleksja ma walor szczepionki, która może, jeśli nie całkowicie, to częściowo, uchronić nas przed zgodnym skandowaniem „chleba i igrzysk!” (Andrzej Jóźwik)

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Zdjęcia: © Krystyna Szczepaniak