wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Wolanin Bronisław (1937-2013)

Bronisław Wolanin urodził się w 1937 roku w Bełżcu, na Lubelszczyźnie, zmarł 17 lutego 2013 roku w Bolesławcu. Był absolwentem Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 roku, w pracowni profesor Julii Kotarbińskiej. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel ceramiki. W 1964 roku objął stanowisko kierownika artystycznego w Spółdzielni “Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. W latach 1980-1985, jako dyrektor artystyczny i projektant w Zakładach Ceramicznych “Bolesławiec”, współpracował przy uruchamianiu i przebranżowieniu Zakładów.

1 lipca 2011 roku wybitnemu artyście ceramikowi Bronisławowi Wolaninowi został wręczony Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 1985 roku był kierownikiem artystycznym i projektantem w Spółdzielni “Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Tworzył unikatową ceramikę użytkową oraz dekoracyjną, rzeźby ceramiczne i rysunki. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Miedzi w Legnicy, BWA we Wrocławiu, Legnicy, Kłodzku, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Pile, Dębicy, Zamościu, Zielonej Górze, galeriach “Cepelii” w Warszawie i Wrocławiu, Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych, w Polsce oraz za granicą, a także w 35 krajowych i międzynarodowych plenerach oraz sympozjach ceramicznych.

Za swoje artystyczne dokonania został uhonorowany Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1975, 1988), dyplomem honorowym Ministra Kultury i Sztuki (1984), Srebrną odznaką “Zasłużony dla Dolnego Śląska” (1971), Nagrodą wojewody jeleniogórskiego oraz Nagrodą wojewody wałbrzyskiego (1979). Ponadto jest laureatem I Nagrody w konkursie na pamiątkę wrocławską i dolnośląską (1972), Głównej Nagrody na pamiątkę regionu dolnośląskiego (1979), III i I Nagrody na Biennale Ceramiki Polskiej w Wałbrzychu (1985, 1987), I Nagrody na wystawie konkursowej “Polska Ceramika Współczesna” w IWP, w Warszawie (1990), I Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Złotego medalu na Triennale Ceramiki w Sopocie (1991), Nagrody Ministra Przemysłu i Handlu za “Wzór Roku”, Warszawa (1996), a także laureatem Głównej Nagrody za aranżację stołu weselnego w Konkursie “Ambiente 99” we Frankfurcie n. Menem. Otrzymał również wyróżnienie honorowe na III Międzynarodowym Biennale Mozaiki Współczesnej w Buenos Aires (2007).

Bronisław Wolanin nadał autorski rys kamionce bolesławieckiej. Stworzył dla Spółdzielni “Ceramika Artystyczna” setki wzorów wazonów, mis, salaterek, waz, czarek, czajniczków, półmisków, kubków, filiżanek, talerzy a także innych naczyń użytkowych, dekoracyjnych i unikatowych, odznaczających się elegancją formy, starannie dobranymi proporcjami, wysmakowaną kolorystyką i finezyjnymi zdobieniami, w których obecne są motywy roślinne i orientalne, elementy ludowe oraz ornamenty abstrakcyjne. Przede wszystkim jednak reprezentują one niezwykłą inwencję twórczą i bogactwo wyobraźni artysty, który potrafił połączyć w harmonijną całość własne, nowatorskie pomysły z tradycją szkoły ceramicznej, charakterystycznej dla regionu (dekoracja stempelkowa). Artysta wprowadzał do produkcji nowe kształty, szkliwa i dekoracje, dzięki którym wyroby z Bolesławca cieszą się niesłabnącym uznaniem w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych.

Wolanin był także autorem unikatowych płaskorzeźb ceramicznych. Te kameralne kompozycje, zbudowane z niezliczonych, drobnych elementów przypominających płatki lub kamyki, są syntetycznym zapisem obrazów natury i stanów ducha. (Biografię przytaczam za opracowaniem Karoliny Skłodowskiej).

Najnowsze prace - kafleKafle

 

Ceramiczny świat Bronisława Wolanina
20 marca - 16 kwietnia 2010 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży

Bronisław Wolanin. Ceramika - 150 prac mistrza ceramiki
12 września - 31 października 2008, Muzeum Miedzi w Legnicy