wyszukiwanie zaawansowane

Wolanin Bronisław (1937-2013)

 

Zmarł Bronisław Wolanin (1937-2013) w wieku 75 lat. Wybitny artysta ceramik, członek ZPAP. Składamy kondolencje Jego Rodzinie i Bliskim.

W 2011 roku artysta został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na zdjęciu: artysta przemawia do zebranych gości po otrzymaniu medalu Gloria Artis (zdjęcie z zasobów Muzeum Ceramiki w Bolesławcu). Za swoje artystyczne dokonania był wielokrotnie nagradzany na całym świecie. Był uhonorowany m.in. Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1975, 1988). Więcej o artyście: biografia oraz Gloria Artis.

 


 

Wspomnienie

Odszedł Bronisław Wolanin – artysta ceramik, po studiach we wrocławskiej uczelni osiadły i tworzący w Bolesławcu.

Nie wyjaśnia to jednak w żadnej mierze niezwykłego zjawiska, jakim jest niepowtarzalne i osobne dzieło Wolanina. Jako projektant wpisał się twórczo w wielką tradycję ceramiki Dolnego Śląska, będąc zarazem jej kontynuatorem i twórczym rozwinięciem. Jego projekty to dzieła współczesnej estetyki użytkowej – skończone i perfekcyjne, wielokrotnie nagradzane i – co nie zawsze idzie w parze – powszechnie akceptowane. Są ozdobą naszych mieszkań i muzealnych zbiorów na całym świecie. Projekty Wolanina to prostota kształtu, niezwykła, logiczna i oczywista funkcja, często wychodząca poza uznaną tradycję. Artysta nagradzany i wyróżniany pozostał człowiekiem skromnym, jakby onieśmielonym uznaniem, jakiego doświadczał. Jego dzieło stało się już dzisiaj współczesną i rozpoznawalną marką ceramiki użytkowej nie tylko Bolesławca.

Ale twórczość Bronisława Wolanina to nie tylko projekty użytkowe, to także dzieła swobodnej i osobistej decyzji twórczej, które poruszają wyobraźnię. Był „artystą w ruchu ciągłym”, twórczo wykorzystującym tworzywo, jakie dostał do ręki. O glinie, wypale i szkliwie wiedział chyba wszystko. Może na co dzień nie wydawał się zbyt wylewny, był jednak niezwykle uczciwym, pracowitym i sprawdzonym przyjacielem. Bronisław to także członek Związku Polskich Artystów Plastyków, którego barwom do końca pozostał wierny. Był szefem artystycznym Spółdzielni Rękodzieła artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu, a jego dzieło stało się udziałem nas wszystkich, ciągle nas zaskakiwał jakimś nowym „stołem weselnym”! Należał do tych przyjaciół, z którymi warto było pogadać i pomilczeć. Nie było to nigdy stratą czasu.

Piotr Wieczorek
Prezes Zarządu Okręgu
Związku Polskich Artystów Plastyków
we Wrocławiu


 

22 lutego 2013, Cmentarz Komunalny, Bolesławiec

Zdjęcie z pogrzebu Artysty, fot. Janusz Moniatowicz

 

Inne teksty kondolencyjne

muzeum.boleslawiec.net
bolec.info
istotne.pl