wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Wójcik Witold Vito

Urodzony w 1943 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Przedstawiciel nurtu neoekspresjonistycznego surrealizmu. Uznany za jednego z prekursorów pop-artu w Polsce. Na początku lat 70. współtworzył legendarną grupę artystyczną Ciągle Młodzi Entuzjaści Niedojrzałych Cytryn. W latach 70. i 80. pracował jako konserwator i restaurator Panoramy Racławickiej.


Czerwony parasol, 2007, olej na płótnie, 76 x 61 cm

Jego sztuka oscyluje wokół surrealistycznych kreacji, choć posługuje się formą i kolorem ze świata ekspresji. Odnajdziemy tam też pop-artowskie reminiscencje czy formalistyczne odniesienia do Davida Hockneya i Francisa Bacona. Tematami jego prac są często kobiece akty, ukazane w erotycznych gestach i pozach. W ostatnich latach realizuje także cykl Abandoned, ukazujący porzucone formy, odnalezione w realnym życiu, lecz widziane przez pryzmat osobności i personalizmu.


Witold Wójcik & Igor Wójcik

Od 1989 w Hollywood. Należy do grup artystycznych Krak w Kalifornii oraz The Emotionalists w Nowym Jorku. Wystawiał m.in. w Muzeum Pułaskiego w Warce, Metropolitarnym Uniwersytecie w Meksyku, Century Artists Gallery w Chelsea, Society For Arts w Chicago, Modern Art Gallery w Los Angeles, na 23. Salonie De Automne International w Lueville, we Francji, oraz na 7. Festiwalu Kultury w Guadalajarze w Meksyku. Jego dzieła znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Niemczech, Szwecji i Francji.