wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Terlikowska Elżbieta - Wczorajszy...

Wystawa Wczorajszy wieczór czynna: 3 września - 7 października 2011, Galeria Miejska we Wrocławiu, ul. Kiełbaśnicza 28. Wernisaż 2 września 2011, godz. 17.

Terlikowska Elżbieta

Terlikowska Elżbieta

Terlikowska Elżbieta

Terlikowska Elżbieta

Wystawie towarzyszy tekst Krzysztofa Kucharskiego
Ile dusz jest w jednej Lalce - fragmenty

(...) Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że Elżbieta Terlikowska nazywana przez przyjaciół od czasów studiów Lalką, podpisała się ponad sto razy jako autorka kostiumów i najczęściej także scenografii nie tylko w polskich teatrach. (...) Zadebiutowała jako scenograf z Bielunasem w Operze Wrocławskiej w 1986 roku w Nowym Wyzwoleniu na kanwie utworu Witkacego.

(...) Lalka patrzy na scenę często jak na obraz. Toteż dba o każdy kolorystyczny akcent. Lubi używać kolorów czystych, zwłaszcza w przedstawieniach dla dzieci. Dorosłych próbuje intrygować zaskakującą często konstrukcją i wyrafinowaniem formy, ale też materiałem, z którego kostium powstał, także starannie dobranymi tonacjami. Każda właściwie premiera plastycznie zbudowana jest z innych inspiracji. Jej kostiumy i scenografie przez swoją stylistyczną osobność są natychmiast rozpoznawalne.

Lalka czuje się dobrze w każdej konwencji i teatralnej epoce. Tak jednym tchem wymienię kilka wybranych tytułów premier, żebyśmy sobie lepiej uświadomili jej artystyczne horyzonty: Antygona Sofoklesa, Don Juan Moliera, Miesiąc na wsi Turgieniewa, Łagodna Dostojewskiego, Ubu król Jarry’ego, Wizyta starszej pani Dürrenmatta, Na szkle malowane Brylla czy Jesus Christ Superstar Webba.

 Fotoreportaż z wernisażu wystawy

Więcej: biografia artystyczna i prace