wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Schulz Bruno - Inscenizacje

Schulz Bruno - Klisza Werk: Transgresione
18 kwietnia - 29 maja 2013. Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański, Wrocław, Plac Biskupa Nankiera

 

Jurij Gashak - Kobieta i koń. Rewers
Film Jurija Gashaka Kobieta i koń zrealizowany jesienią 2012 w Starej Synagodze w Drohobyczu przy okazji festiwalu Brunona Schulza.

 

"Wystawa fotografii Bruno Schulz: Klisza Werk - Transgresiones to dwudziesta już odsłona unikalnego eksperymentu twórczego nieformalnej żywieckiej grupy Klisza Werk założonej przez Mariusza Kubielasa. Skupia ona, prócz jego najbliższego współpracownika, Jakuba Grzywaka także wieloosobowy zespół modeli-aktorów, którzy od 2009 roku wspólnie inscenizują i utrwalają na kliszy fotograficznej parateatralne działania zainspirowane twórczością Brunona Schulza. Nie są to jednak bynajmniej ilustracje do prozy tego pisarza, lecz próby stworzenia wizualnego i mentalnego ekwiwalentu jego wizji. Wzbogaca je krytyczna - estetyczna i historyczna perspektywa współczesności i transmedialna świadomość twórców projektu.

 Na ekspozycję, wzbogaconą o rekwizyty rodem z drohobyckiego Sanatorium pod Klepsydrą i ze Sklepów cynamonowych złożą się przede wszystkim fotografie czarno-białe wykonywane od 2004 roku metodą określaną przez samych twórców „fotografią czystą, bezpośrednią”, a więc wolną od jakichkolwiek modyfikacji komputerowych i fotomontażu, opartą wyłącznie na tradycyjnych manualnych procedurach. Niekiedy ostateczny efekt poprzedza więc kilkanaście zdjęć jednego ujęcia, niekiedy zaś nawet kilka filmów. Artyści grupy Klisza Werk prowadzą skrupulatne notatki i dokumentację procesu twórczego, m.in. księgę wywoływania negatywów. Aby wykonać fotografię „lewitującego ojca” naświetlili dziesięć filmów... Te jedyne w swoim rodzaju fotografie zawierają wizualną kwintesencję scenariuszy i wielotygodniowych „teatralizacji” wnętrz oraz studiów światła, pozwalających wykreować oniryczną aurę".

Źródło: okis.pl

 

Schulz uchyla drzwi do Synagogi, Drohobycz 2010