wyszukiwanie zaawansowane

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Jubileusz 110-lecia ZPAP

Mulak Maciej – Opór i Poddanie

Glass ON – Venice Glass Week

Rozpondek K.: Pamięci M. Kasperskiego

Rogala Maria

Artystka urodziła się we Lwowie (1930). Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do krakowskiej ASP na Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w 1956 w pracowni malarstwa prof. E. Krychy i pracowni gobelinu prof. S. Gałkowskiego. Należy do pokolenia, które osiedliło się w Legnicy w wyniku splotu powojennych okoliczności. Przez wiele lat związana była z oświatą, pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej.

Maria Rogala (1930 Lwów) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Wydział Włókienniczy, dyplom w Pracowni Malarstwa i Gobelinu u prof. S. Gałkowskiego (1956). Artystka jest wieloletnią członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski.

Uprawia malarstwo olejne, akrylowe i akwarele. Inspiracje czerpie ze sztuki okresu Młodej Polski, a także z malarstwa koloryzmu. Maluje najczęściej pejzaże, martwą naturę, kwiaty. Obrazy zachwycają nastrojowym klimatem i interesującą kompozycją barwną. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Laureatka wielu nagród.

Maria Rogala obchodziła we wrześniu 2020
Jubileusz 90-lecia urodzin


oprac.©kkuzborska