wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

80-lecie urodzin, 52-lecie pracy artystycznej

prof. Wołczuk Marian – Malarstwo


prof. Kazimierz Pawlak, Projekt 4.0


Teresa Buczyńska – Malarstwo...


Agnieszka Cecylia Kazała, Malarstwo, batik


prof. Wojciech Pukocz, Najwyższe...


ad. Chołuj Tomasz – Extraposition_Man

Nawrocki Łukasz

Studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w Pracowni prof. Alfredy Poznańskiej oraz w Pracowni prof. Krystyny Cybińskiej (2000). Doktorat z wyróżnieniem z zakresu konserwacji i restauracji dzieł sztuki na UMK w Toruniu (2018). Malarz, rzeźbiarz, naukowiec. Studyjne pobyty/badania w muzeach/galeriach sztuki Zachodniej Europy. Znawca technik i technologii malarskich Dawnych Mistrzów: Rafaela Santi, Lucasa Cranacha Starszego, Leonarda da Vinci. Autor naukowych rekonstrukcji konserwatorskich dzieł mistrzów renesansu. Laureat nagród, stypendiów i wyróżnień z zakresu sztuk wizualnych, ochrony dóbr kultury.

Dr Nawrocki jest autorem Portretu Młodzieńca Rafaela Santi – naukowej rekonstrukcji konserwatorskiej zaginionego w 1945 roku dzieła Rafaela Santi.Artysta wykonał również ramę obrazu – inkrustowaną ręcznie motywami akantowymi, wypełnionymi naturalnymi barwnikami, stosowanymi przez Rafaela – bogato złoconą, zrekonstruowaną według XVI-wiecznej technologii z długo sezonowanego drewna.


Dzieło w Muzeum Czartoryskich, Dom Gotycki, Puławy 2021

Obraz towarzyszył obchodom 220-lecia otwarcia Świątyni Sybilli – pierwszego polskiego muzeum, założonego przez Księżnę Izabelę Czartoryską oraz Międzynarodowej Konferencji Naukowej Aby przeszłość przyszłości odnowić pamięcią – Świątynia Sybilli 1801-2021
w Muzeum Czartoryskich


Dzieło w Muzeum Czartoryskich, Puławy 2021, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Artykuł PAP
Agnieszka Gorczyca: Jedyna na świecie rekonstrukcja
„Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi

W 2020 roku dr Nawrocki dokonał także naukowej rekonstrukcji konserwatorskiej – skradzionego (1945) obrazu Madonna Głogowska Lucasa Cranacha Starszego (1472-1553) – w technice i technologii malarskiej Mistrza z XVI wieku.

Od stycznia 2021 obraz dr. Nawrockiego Madonna Głogowska Lucasa Cranacha Starszego eksponowany jest na stałe w Kolegiacie Głogowskiej, w miejscu, w którym dzieło Cranacha znajdowało się od poł. XVI wieku, do czasu grabieży w 1945 roku.


Madonna Głogowska Lucasa Cranacha Starszego

Wykształcenie oraz dorobek twórczy artysty ma interdyscyplinarny oraz naukowy charakter. Twórczość artystyczna i działalność naukowo-badawcza obejmuje aktywność z zakresu malarstwa, rysunku, rzeźby, badań fizykochemicznych dzieł sztuki oraz badań nad techniką i technologią malarstwa Dawnych Mistrzów.

Artysta z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu (2018), która dotyczyła rekonstrukcji warsztatu malarskiego Rafaela Santi. Rozprawa była nominowana przez Senat Uczelni do Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Artysta jest laureatem Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych oraz stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie ochrony zabytków i sztuk wizualnych. Był również laureatem Stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, opieki nad zabytkami i upowszechnieniem kultury.

Należy do Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
oraz do Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

oprac.©kkuzborska