wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Matzner Janusz (1931-2016)

Janusz Matzner ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dyplom z malarstwa uzyskał w 1962 roku. W latach dziewięćdziesiątych wyjechał do Stanów Zjednoczonych, później bywał w Polsce.

Janusz Matzner, Pejzaż z Katedrą wrocławską, 1970, 90 x 130 cmJanusz Matzner, Pejzaż z Katedrą wrocławską, 1970, 90 x 130 cm


Kadr z obrazu - Katedra


Sygnatura

Zdjęcie obrazu z wizerunkiem mostu prowadzącego na Ostrów Tumski i do Katedry otrzymaliśmy od Profesora Krzysztofa Macieja Kowalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Historii, Zakład Metodologii Historii i Historii Historiografii

Serdecznie dziękujemy

 

Wspomnienie o artyście

Mnich

Dzieło wystawił artysta jesienią pomiędzy latami 1976-1979 w Galerii jednego obrazu, mieszczącej się wówczas na ul. Jatki we Wrocławiu. Obraz ten wykonany został techniką raczej olejną, może akrylową na płótnie. Kompozycja w pionie, w dość dużym formacie około 100×70 cm, utrzymana w kolorystyce złoto-czerwonej, przedstawia/nawiązuje do mnicha, z charakterystycznym kapeluszem: do rzeźby kultowej z okolic góry Sobótki. Sylwetka mnicha umieszczona centralnie została obwiedziona szeroką płaską czerwoną i złotą linią. Obraz aluzyjnie nawiązuje do ikony. To bardzo znaczący i ciekawy wątek tego obrazu.

Ten wyrazisty obraz prawdopodobnie powstał w pracowni artysty, przy ulicy Kościuszki po plenerze malarskim, zorganizowanym w okolicach Sobótki.

 

Ta czerwona bluzka

Drugie dzieło artysta wystawił pomiędzy 1977 a 1979 rokiem w głównej sali ówczesnego Muzeum Architektury. Była to duża wystawa zbiorowa. Obraz Ta czerwona bluzka to dość duża kompozycja pozioma, wykonana techniką olejną lub akrylową. Powstała, jak się domyślam, we wspomnianej pracowni autora. Jeden z jej boków mógł mieć około 100 cm lub więcej. Kolorem dominującym – czerwień centralnej nieoczywistej plamy, sugerującej rozwieszoną bluzkę z długimi zwisającymi rękawami.

 

Ratusz Wrocławski

Trzecie płótno: pejzaż widziany z okolic Poczty Polskiej we Wrocławiu; olej, format około 60×60 cm. Temat swobodnie traktowany, kolorem dominującym brąz Ratusza. Wystawiony latem 1981 w saloniku wystawienniczym Sztuki Polskiej przy PDT, przy ulicy Świdnickiej.

Tak pamiętam te prace i te miejsca, w jakich je widziałem. Po tylu latach wiem, że brakuje precyzyjnych informacji o twórczości śp. Janusza Matznera, może więc jeszcze oprócz mnie któryś z jego uczniów Liceum Plastycznego (PLSP) a moich kolegów prace profesora i załączone tu przeze mnie informacje potwierdzi i uzupełni.

Tym wspomnieniem – spełniam swój obowiązek wobec Pamięci Naszego Profesora Janusza Matznera.

Lesław Sztangret

 

oprac.©kkuzborska