wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Marek Michał – W dół rzeki

Marek Michał – W dół rzeki
20 lutego – 4 marca 2016, Galeria Sztuki Współczesnej – mia Art Gallery
Wrocław, ul. św. Mikołaja 61-62

Michał Marek (1980) malarz, twórca obrazów i obiektów malarskich odwołujących się do szeroko rozumianej pamięci, doktor sztuki, adiunkt w Katedrze Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Więcej prac artysty

Artysty prezentuje obrazy, będące wynikiem twórczej pracy ostatnich lat. W tym czasie Michał Marek pozwolił prowadzić się W dół rzeki, której wartki nurt raz po raz na brzeg wyrzucał kompletne całości. Ich kontury są nieostre, ale jednak stanowcze. Postaci przenikają przez tło i dzięki temu wszystko jest najważniejsze. Malarz nie narzuca kolejności. Jego paleta barw to kolory widziane przez mgłę, ale też można znaleźć w niej zachwyt nad renesansowym, przetartym upływem czasu, freskiem.

W dół rzeki to wyjątkowa malarska ekfraza, nawiązująca zarówno do jednego utworu, jak i całości muzycznego dorobku Neilla Younga. Jego melodie stanowią główny klucz interpretacyjny dla obrazów Marka, są ważnym źródłem inspiracji artysty. Wystawa artysty to proces drogi. Artysta, krocząc nią, błądzi, w oczekiwaniu na duchy przeszłości, z którymi intymny kontakt pozwala szukać mu nowych pól własnej wrażliwości. Droga ta wymaga czasu i jest to piękny czas – odkrywania i zapamiętywania. Czas niedokończony.

Info o artyście: asp.wroc.pl