wyszukiwanie zaawansowane

Ludwik Kiczura – „Szkło”

Wernisaż: 13 września 2019 (piątek), godz. 17:30 
Wystawa: wrzesień-październik 2019
Miejsce: Muzeum Regionalnego w Chojnowie
pl. Zamkowy 3, Chojnów

Plakat

Wernisaż

Urodzł się we Lwowie, ale po II wojnie światowej jego los splótł się z Dolnym Śląskiem. W Chojnowie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie rozpoczął studia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, na Wydziale Ceramiki i Szkła. Katedrą Szkła kierował wówczas mistrz Ludwika Kiczury, prof. Stanisław Dawski, pod kierunkiem którego w 1960 r. zdobył dyplom. 

Istotny wpływ na rozwój i styl twórczości Ludwika Kiczury przyniósł rok 1965. Rozpoczął wtedy staż w hucie szkła Venini we włoskim miasteczku Murano. Poznanie najnowszych technik i technologii hutnictwa oraz współpraca z czołowymi włoskimi projektantami zaowocowały nowatorskimi w polskich realiach doświadczeniami ze szkłem ołowiowym, które formował odręcznie i barwą w masie, wykorzystując do tego celu tlenki metali. Wyróżniający prace Kiczury wysokiej klasy kunszt i awangardowy styl, objawiający się w masywnych, obłych formach połączonych z ciekawymi barwami oraz owalnymi prześwitami, to efekt tytanicznej pracy, kontaktów z Murano i nieustających eksperymentów prowadzonych od lat 60. Profesor Ludwik Kiczura objął kierownictwo nad Katedrą Szkła po prof. Dawskim w 1969 r. i pełnił tę funkcję do 2007 r. Dał się poznać jako wybitny pedagog, który miał wpływ na proces kształtowania wielu artystów. Jego doktorantami byli: Ryszard Więckowski, Grzegorz Łoś, Przesław Kornacki, Kazimierz Pawlak. Wniósł również ogromny wkład w powstanie tzw. wrocławskiej szkoły szkła.

Prace Profesora znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Chojnowie, 
Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Ziemi Mazurskiej w Olsztynie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. 

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Więcej o artyście: Ludwig Kiczura

Zdjęcia: Luiza Czech