wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Kiczura Ludwik (1934-2015)

Ludwik Kiczura urodził się 9 grudnia 1934 we Lwowie, zmarł 16 listopada 2015 w Stanach, woj. dolnośląskie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) pod kierunkiem prof. Stanisława K. Dawskiego. Od 1960 roku związany z macierzystą uczelnią jako pedagog, wieloletni kierownik Katedry Szkła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmował się szkłem artystycznym i użytkowym a także grafiką artystyczną.

Świat sztuki cenił artystę za pomysłowość, odwagę i oryginalność w tworzeniu szklanych światów, pełnych tajemnic, kruchych w strukturze, silnych i wyrazistych w metaforycznym przekazie. Był członkiem ZPAP.

fot. S. Sielicki, Archwium prof. Ludwika Kiczury

Ludwik Kiczura uczstniczył w licznych wystawach zbiorowych oraz wystawiał swoje prace na wielu wystawach indywidualnych.

Ostatnia wystawa indywidualna mistrza szkła
Szkło jest po to, żeby się tłukło
uczestniczyła w Europejskim Festiwalu Szkła Play with Glass we Wrocławiu

Artysta specjalizował się w szkle unikatowym ręcznie formowanym, opracował autorskie metody kształtowania szkła, eksperymentował z uszlachetnianiem mas szklanych w celu uzyskania oryginalnych efektów strukturalno-kolorystycznych. W latach 80. pracował w szkle optycznym, w kolejnej dekadzie wykorzystywał do swoich działań także metody piecowe – zgrzewania szkła w formach gipsowych i żeliwnych (źródło: asp).