wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Kutera Romuald - Teatralizacja światła

Wystawa czynna: 18-28 października 2011, Galeria Miejska, Wrocław, ul. Kiełbaśnicza. 
Wernisaż wystawy: 17 października 2011. 

Teatralizacja światła Romualda Kutery w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, to zestaw świetlnych instalacji interaktywnych.

Już na początku lat 70. XX wieku analizowałem i ujawniałem w swoich realizacjach fotograficznych specyfikę światła.

Światło - istotne medium w fotografii może być również jej unicestwieniem. Ujarzmiłem jego niszczycielską siłę prezentując niezwykłą kreatywność światła w pracach m.in. „Lusterko I” 1972, „Lusterko II” 1972, „Ściana” - 1973, czy późniejsze prace z lat 90. np. w cyklu „Odbicia wodne”.

Prezentowane na wystawie „Aktywne lustra” (2011) są pretekstem do zwrócenia uwagi na nasze życie w ciągłym procesie reprodukowania (interpretowania i reinterpretowania) rzeczywistości, gdzie zacierają się różnice pomiędzy realnością a reprodukcją realności, które mogą mieć zgubny wpływ na postrzeganie prawdziwego kontekstu. Wciągam więc widza w pułapkę fałszywego odbicia, będącego w mojej sztuce ujawnieniem specyfiki nowego surrealizmu.

Światło powołane jest do grania głównej roli w spektaklu specjalnie przygotowanym dla jego ekspresji. Jest to refleksja nad fenomenem światła w różnych sytuacjach twórczej kreacji (w najnowszych realizacjach: „Internet” 2011, „Malowanie światłem” 2011, „Czas pocięty światłem” 2011, czy „Projekcja fragmentaryczna” 2011).

Prezentowane na wystawie realizacje hybrydowe łączą w swojej strukturze światło i dźwięk, światło i ruch, światło i gotowy przedmiot. Realizacje moje prowokują do interaktywności widza.

Romuald Kutera
 Wrocław, październik 2011

Zobacz biografę artysty