Kucharski Janusz
Artysta rzeźbiarz. Urodzony w 1946 roku we Wrocławiu. Studia rzeźbiarskie w PWSSP (ASP) we Wrocławiu w pracowniach rzeźby doc. Borysa Michałowskiego i doc. Jerzego Boronia. Dyplom z rzeźby w 1971 roku. Profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wystawia w kraju i za granicą. Realizacje rzeźbiarskie w Polsce, w Austrii i w Niemczech.
Było żywe, 1991, stal chromoniklowa, wys. 66 cm
z cyklu Pamiętajcie o ogrodach
Ero-do-tyk, 1997, sjenit impala, mosiądz, 33 x 22 x 17 cm
Ptak, 1994, sjenit, mosiądz, wys. 45 cm
Trójca, 1993, miedź, czerwony piaskowiec, 70 x 30 x 30 cm
Garderoba Mobiusa, 2008, mosiądz, wieszak Ikea, 90 x 50 x 180 (h) cm
Pamiętnik, 2011, stal, wierzba mandżurska, elektronika, 11 x 22 x 75 (h) cm
Małe i większe, 1994, marmur Sławniowice, wys. 40 cm
Narodziny Ikara, mosiądz, marmur Złote Sławniowice, wys. 90 cm
Artysta o swojej twórczości
W sferze moich zainteresowań leżą obszary, które wiążą się szeroko z pojęciem rzeźby i przestrzeni. Pracuję w różnych materiałach – materiał jest dla mnie środkiem wyrazu wybranym dla zapisu konkretnej idei, nawet jak sam nasunie pewne koncepcje rozwiązań. Często dla uzyskania ciekawego efektu zestawiam różne materiały (np. kamień i metal itp.), ale nie unikam użycia tylko jednego materiału (brąz, kamień). Znajduję ogromne zadowolenie w rozwiązywaniu gry mas, kontrastów, kierunków itp., w dyscyplinie budowania formy, dociekliwości, poszukiwaniu piękna - w grze tymi środkami.
Punktem wyjścia dla wielu moich prac rzeźbiarskich są różne zauroczenia, na które składa się pamięć kulturowa (mity, legendy). To uruchamia czas na kształtowanie. W momencie kształtowania zostają ślady pamięci, ikonograficzne - przeżywam, przetwarzam przez wyobraźnię, kształt. Zostają ślady tego procesu (struktury, dodanie metalu do kamienia). Zaczyna działać logika formy i potem powrót - to tytuł pracy. Tytuł jest śladem procesu, odwołania się do inspiracji, ale nie jest wiążący formalnie
Rzeźby staram się budować logicznie, prawie z matematyczną precyzją - są one jakby architektoniczne, czyste - klarowne. Ta uzyskana przejrzystość kompozycji potęguje czystość organizacji przestrzeni. Forma rzeźbiarska poddana głębokiej syntezie w sposób lapidarny nadaje nowe wartości elementom, które zostały wytworzone z innym przeznaczeniem. Użyty przedmiot tworzy nową jakość, nadaje mu nowe wartości intelektualne.
W swoich pracach posługuję się elementami łuku, koła, kuli, płaszczyznami przecinającymi te formy. Często używam pionów, jako elementu porządkującego. Z tych elementów tworzę kompozycje, wybierając dla nich uprzywilejowane sytuacje - z wielkiej ilości relacji przestrzennych, jakie daje możliwość zetknięcia się np. kuli z otaczającą przestrzenią - Janusz Kucharski
Strona artysty: januszkucharski.com
Kontakt
januszkucharskiasp@gmail.com, tel. +48 601 671 806