wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Kiczura Ludwik – Szkło jest...

Kiczura Ludwik – Szkło jest po to, żeby się tłukło
13 października – 30 listopada 2015. Galeria BB. Wrocław, ul. Jatki 3-6

Wystawa odbywa się w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass. Organizatorzy festiwalu Anita Bialic, Kazimierz Pawlak

fot. © K.Kuzborska

 

Artysta, pedagog, mistrz i przyjaciel –€“ pokochał szkło we wczesnych latach 60., a miłość ta została odwzajemniona. Z pasją i uczuciem tworzył pierwsze hutnicze obiekty ze szkła, by z biegiem lat opanować do perfekcji technikę €žkształtowania z ręki urzekających szklanych rzeźb, monolitycznych czy ażurowych. Ludwik Kiczura spędził połowę swojego dotychczasowego życia przy piecu z gorącym szkłem, drugą we wrocławskiej ASP. W czasie wykładów i ćwiczeń przekazywał nam swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte w hucie dzięki licznym eksperymentom. I nieustannie się uczył. Kiedy od artystów młodszej generacji zaraził się technikami piecowymi, szlifowaniem oraz klejeniem szkła, z wielkim zapałem eksperymentował, a nieudane próby komentował niezmiennie: Szkło jest po to, żeby się tłukło.

W pracowni Ludwika Kiczury na siedmiometrowym parapecie stoją, niczym armia na galowej paradzie, kolorowe i dumne szkła-rzeźby. Wszystkie świadczą o Jego wielkim talencie i pasji. Szkoda, że widniejące na nich sygnatury, naniesione w czasach wczesnej młodości pokrywa kurz. Kurz zapomnienia. Tym bardziej cieszy mnie, że niektóre z tych dzieł udało się wypożyczyć na wystawę zorganizowaną w Galerii BB w ramach 4. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła Play With Glass – Szkło jest po to, żeby się tłukło. Mam nadzieję, że obiekty że szkła, wykonane przez mojego Nauczyciela i Mistrza, będą cieszyć oczy kolejnych pokoleń wielbicieli jego twórczościKazimierz Pawlak.

 

Kurator: prof. Kazimierz Pawlak​