wyszukiwanie zaawansowane

Karoliny Jaklewicz – „Boli mnie krzyż”

Wernisaż: 6 czerwca 2019 (czwartek), godz. 19:00
Miejsce: Galeria Beta16, Wilcza 18, Warszawa

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Neutralność geometrii stała się fikcją. Geometria musi zmierzyć się ze światem. Jeśli nie wejdzie w konfrontacje z aktualnym stanem rzeczy pozostanie pustą ciszą, piękną formą bez zarzutu o udział w życiu. Abstrakcja geometryczna nie jest ucieczką od rzeczywistości, nie oddziela mnie od świata. Wręcz przeciwnie - język geometrii to mój dialog ze współczesnością, refleksja nad obecną sytuacją. Zygmunt Bauman określił świat mianem „płynnego życia” i „płynnej nowoczesności”. Stałe struktury rozpadły się, warunki życia ulegają zmianie zanim zdążą zakrzepnąć w rutynowych formach. [1] Poszukiwanie trwałego geometrycznego ładu jest skazane na niepowodzenie. Dlatego moja geometria jest „płynna” – zmienna i wielowątkowa. Jest polityczna i osobista. Jest formą walki o prawa człowieka do niezależności, równości i godności, ale jest też językiem intymnych historii, bo ma zdolność uniwersalizacji – mówiąc „ja”, mówię „ty”, „my”, społeczeństwo. Wracam do korzeni awangardy i jej wpływu na przemiany społeczne początku XX wieku. Awangarda nie była obojętna, moja geometria też nie jest.  (Karolina Jaklewicz)

Karolina Jaklewicz (1979). Artystka, kuratorka, wykładowczyni. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Autorka obrazów i tekstów o sztuce. Udziela się społecznie, działa na rzecz kultury i młodych artystów. 

Ostatnią wystawą „Konsekwencje” ostrzega przed faszyzacją polskiego społeczeństwa. Wystawa została nagrodzona w konkursie Nagroda Roku 2017 ZPAP . W 2017 obroniła rozprawę habilitacyjną. 

[1.] Bauman Z., „Płynne życia” (org. Liquid Life), Kraków 2007

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Wernisaż

Więcej o autorce: www.karolinajaklewicz.com

Fot. Maria Krawczyk