wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Hałas Józef - Laudacja R. Dutkiewicza

 

Rafał Dutkiewicz

Laudacja z okazji 85 urodzin Profesora Józefa Hałasa

Jubileusze i benefisy wybitnych artystów i naukowców, a także towarzyszące im projekcje, wystawy i przeglądy mają jeden niezaprzeczalny walor - tak naprawdę tylko one pozwalają - choć na chwilę - zatrzymać się i przywołać sytuacje czy wydarzenia w życiu najwspanialsze. Wyzwalają przede wszystkim niepowtarzalną atmo­sferę refleksji w gronie przyjaciół i osób najbliższych.

Korzystam z tej niezwykłej okazji, aby podziękować Panu Profesorowi Józefowi Hałasowi za pracę, której efekty nieustannie zaskakują, za postawę twórczą będącą przykładem tego, że w czasach blichtru i komercji, degradacji kultury i wartości, można zmuszać do myś­lenia, pytać i inspirować, a przede wszystkim pogłębiać wrażliwość odbiorcy. Dzięki Panu sztuka zajmuje w życiu nie tylko wrocławian poczesne i honorowe miejsce.

Nazwisko Pana Profesora trafiło bowiem na stałe do panteonu klasyków polskiego malarstwa XX wieku. Nieoceniony jest również Pański dorobek w kształtowaniu naukowego oblicza Wrocławia i Dolnego Śląska. Wyznaczając najwyższe standardy pracy, stał się Pan Profesor wzorem dla kolejnych pokoleń pedagogów i studentów.

Cieszę się, że swoje życie i aktywność zawodową związał Pan z naszym miastem. Wrocław każdego dnia staje się coraz piękniejszy. To w znakomitym stopniu zasługa Pana Profesora. Jestem dumny, że Wrocław ma tak wyjątkowego Przyjaciela.

Z radością zapraszam Państwa do obejrzenia jubileuszowej wystawy Józefa Hałasa. Życzę pozytywnego odbioru, życzę wielu spotkań i wymiany myśli na temat malarstwa, na temat miasta, na temat sztuki w mieście. Jestem przekonany, że jubileusz Pana Profesora zacieśni więzi wrocławskiego środowiska artystycznego i na długo pozostanie w pamięci wszystkich miłośników sztuki.

Szanownego Jubilata proszę o przyjęcie życzeń dalszych sukcesów, wielu satysfakcjonujących wyzwań oraz niesłabnącego entuzjazmu w poznawaniu świata. Niech kolejne lata pracy artystycznej będą pełne spotkań z samymi życzliwymi ludźmi, a nasze miasto wciąż jawi się jako miejsce twórczych poszukiwań.

7 stycznia 2012

Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia