wyszukiwanie zaawansowane

Duduś Edyta - Sztukonotatki...

Sztukonotatki z opowiadań Olgi Tokarczuk
Impresje rysunkowe

Gość specjalny: Olga Tokarczuk, pisarka

14 lipca - 23 września 2011. Art Cafe Kalambur, Wrocław, ul. Kuźnicza 29a. Organizacja wystawy: Halina Litwiniec - współzałożycielka i kierownik Art Cafe Kalambur. Patronat ZPAP

Zdjęcia: K. Kuzborska, T. Słowiński

Edyta Duduś

Od dawna fascynuje mnie proza Olgi Tokarczuk, a szczególnie jej opowiadania. Intrygują mnie jej zaskakujące metafory i porównania oraz nieszablonowy dobór słów. Rzeczywistość miesza się tam z nierzeczywistością. Wszystko to sprawia, że teksty opowiadań stają się niezwykle plastyczne. Czasami konstrukcja jednego zdania tak silnie pobudza moją wyobraźnię, że wywołuje potrzebę reakcji. Reaguję w sposób sobie najbliższy, czyli artystycznym językiem, tworząc rysunkowe impresje. Wybrałam technikę kolaży, gdyż podobnie jak opowiadanie można określić jako krótki i zwarty utwór, tak i kolaż jest dla mnie techniką, dającą mi możliwość szybkiego i najwierniejszego zapisania dominującego wrażenia. Uważam, że tą techniką bardziej niż inną można oddać dynamizm, lekkość, przewrotność i poczucie humoru, jakie zauważam w opowiadaniach autorstwa pani Tokarczuk. Dodam, że prezentowany cykl kolaży to notatki do wybranych fragmentów opowiadań, przy zachowaniu ich ogólnego klimatu. Świadomie nie odnoszę się do ich głębszego sensu, lecz komentuję niektóre zdania, które ze względu na swoją nietuzinkową kompozycję prowokowały mój umysł do aktywności twórczej.

Podziękowania

Serdecznie dziękuję licznie przybyłym gościom za udział w wernisażu. Szczególne podziękowania kieruję w stronę pani Olgi Tokarczuk za inspirację oraz zaszczycenie uczestników swoją obecnością i stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Osobne gorące podziękowania przekazuję organizatorowi - pani Halinie Litwinieccałej ekipie, za wspaniałą współpracę i udostępnienie wnętrz kultowej Art Cafe Kalambur do ekspozycji cyklu kolaży.

Edyta Duduś

Więcej: www.edytadudus.carbonmade.com.