wyszukiwanie zaawansowane

Dróżdż Stanisław - Nagroda Specjalna 2009

Nagrodę Specjalną Roku 2009 przyznano Stanisławowi Dróżdżowi. Jest to nagroda wyjątkowa, ponieważ regulamin przyznawania wyróżnień nie przewiduje nagród pośmiertnych. Zarząd zrobił wyjątek dla niezwykłej twórczości Dróżdża, ale taka sytuacja nie miała miejsca wcześniej i prawdopodobnie już nigdy się nie powtórzy. Wyjątkowy był także artysta i jego dzieła.

Informacje o nagrodzonej wystawie artysty

Stanisław Dróżdż. Początekoniec. Pojęciokształty. Poezja konkretna. Prace z lat 1967-2007. Galeria Guardini, Berlin. 13.09.-25.11.2011.

"Jak odbierano pojęciokształty Stanisława Dróżdża, kiedy autor prezentował je w poznańskiej galerii odNowa (1969)? Czy odczytywano je jak poezję? Szukano w nich tradycyjnych wyróżników wiersza? Pytano o syntaksę, gramatykę, podmiot? Jak odczytywano słynny tryptyk Dróżdża z 1968 roku: Niepewność - Wahanie - Pewność: trzy plansze, pierwsza zapełniona znakami zapytania (Niepewność), druga znakami zapytania i wykrzyknikami (Wahanie), trzecia samymi wykrzyknikami (Pewność)? Jak odbierano Samotność (1967), Trwanie (1967), Klepsydrę (1967), Język i matematykę (1968), Optimum (1968)? (...) Co wynika z planszy zapisanej znakami zapytania? Nic, albo niewiele, ale jeżeli spojrzymy na cały tryptyk i zapytamy, kto przechodzi od niepewności przez wahanie do pewności? Jeśli zapytamy, jaka droga jest właściwa (pożądana) - od niepewności do pewności, a może odwrotna, od pewności do niepewności?"

Grzegorz Dziamski, Stanisława Dróżdża gry z językiem

Strona artysty: drozdz.art.pl