wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Domański Tomasz - Hipisi ’80

Wystawa czynna: 17 października - 4 grudnia 2011, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy. Wernisaż:  17 października 2011, godz. 13.

Ktoś, kto w młodości nie buntował się przeciwko zastanej rzeczywistości, na starość będzie zgorzkniały…

Wystawa składa się z moich fotografii opowiadających o hipisowskim ruchu alternatywnym na początku lat 80. XX wieku. Był to czas drugiej fali polskich hipisów, związanych z powiewem wolności, który wywołała Solidarność oraz premiera filmu Milosa Formana Hair. Władza specjalnie się nami nie przejmowała, a nawet nas tolerowała, mając sposobność do pokazania demoralizacji płynącej do Polski z Zachodu. W ten sposób staliśmy się młodzieżą trudną i nieprzystosowaną. Minęło ćwierć wieku od powstania tych zdjęć, sam jestem ciekawy, jak upływ czasu wpłynie na odbiór klimatu tamtych dni. Oczywiście, nie jest on do końca obiektywny, gdyż poprzez bezpośrednie uczestniczenie w tworzeniu tej historii nie jestem wolny od idealizacji własnej hipisowskiej przeszłości.

Tomasz Domański                                   Film - foto z lat 80. XX

Tomasz Domański (ur. 1962), ukończył studia na wrocławskiej ASP. Jego twórczość obejmuje rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie, video i performance, gdzie często odwołuje się do procesów natury. Jego pierwszą formą wypowiedzi były fotografie. W 1983 roku, kiedy był więziony za działalność opozycyjną, zrealizował przejmujący cykl portretów ludzi izolowanych od świata zewnętrznego. Jeszcze wcześniej, będąc członkiem kontrkulturowych grup młodzieży, fotografował to środowisko przy okazji koncertów muzycznych, demonstracji pacyfistycznych i pielgrzymek. Te dawne negatywy zostały „ożywione” dopiero niedawno i okazały się wyrazistym dokumentem epoki i dowodem zdolności obserwacyjnych artysty poszukującego symbiozy sztuki i życia.

Adam Sobota, kurator wystawy

Na wystawie prezentowane są fotografie czarno-białe, slajdy, dokumentacja.