wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Pawlak Kazimierz - Nurt czasu

Czas zatopiony w szkle

W Art Hotelu, 20 marca 2012 o godzinie 18., miał miejsce wernisaż jubileuszowej wystawy prof. Kazimierza Pawlaka Nurt czasu. Dla każdego artysty wystawa jego prac to święto; tym razem okazja do świętowania była podwójna, ponieważ artysta w tym roku obchodzi 30-lecie pracy twórczej oraz 55-lecie swoich urodzin. Mała kameralna galeria pękała w szwach. W gronie odwiedzających nie zabrakło bliskich, przyjaciół, rodziny akademickiej, studentów i zafascynowanych szkłem miłośników sztuki.

Na ekspozycji można zobaczyć cykl prac poświęconych architekturze. Na myśl przychodzą antyczne motywy przywołujące klimat śródziemnomorskiej kultury. Kolumny ze szkła w ciepłych, słonecznych odcieniach przypominają kolorytem wypalone słońcem kamienie i błyszczą blaskiem południowego nieba. Zastosowanie marmuru w kilku pracach tylko potwierdza kierunek inspiracji. Zaskakuje natomiast wrażenie lekkości kamienia, jakby przestał być odczuwalny jego rzeczywisty ciężar. To zasługa wyczucia proporcji. Zachwyca równowaga i czystość kompozycji.

Jest coś urzekającego w materii szkła – jego kruchość, optyczna lekkość, feeria barw, pulsujące światło. Wydaje się być ciągle w procesie kreacji. Techniki szklarskie wzbudzają szacunek. Proces twórczy, od pomysłu do realizacji dzieła, jest długi i mozolny. Wymaga wiedzy i doświadczenia. Taki majstersztyk, to efekt talentu i poświęconego mu czasu.

Dla osób przyzwyczajonych do roli szkła jako materiału jedynie użytkowego, dużym zaskoczeniem będą prezentowane na wystawie unikaty. Warto zweryfikować swoje mniemania i poszerzyć skalę własnych doświadczeń estetycznych. Dla chętnych jest to doskonała okazja. Wystawę oglądać można do 10 kwietnia w Galerii wrocławskiego Art Hotelu przy ulicy Kiełbaśniczej 20.

Tekst: Monika Aleksandrowicz
Zdjęcia: Kazimiera Kuzborska

Wywiad Moniki Aleksandrowicz z Kazimierzem Pawlakiem - Pragmatyka i talent