wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Cybińska Krystyna ‒ Wyrobisko

14 stycznia – 28 marca 2012. Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra

Wystawa prof. Krystyny Cybińskiej, zorganizowana w ramach 4. Karkonoskiego Festiwalu Światła, jako jedna z trzech ważnych wystaw, związana jest z obchodami 60-lecia pracy artystycznej. Podczas wystawy prof. Krystyna Cybińska została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ozdobne butle, misy czy wazony to mistrzowskie dzieła sztuki, charakteryzujące się harmonią, emanujące spokojem, światłem, ciepłem, o doskonałych proporcjach, pozbawione dekoracyjności. Ascetyczna forma kształtów, aksamitna faktura szkliwa, pokryta siatką niezwykłych linii – linii-dróg ludzkiej egzystencji na mapie zapomnianych, odległych, lecz bliskich sercu wspomnień, linii wyrażających różne stany emocjonalne: od tęsknoty poprzez radość po zadowolenie, sprawia, że czujemy się bezpieczni. Owalne stateczne misy, wysmukłe butle i wazony tworzą wzajemne relacje świata spełnionego, świata bez konfliktów i zagrożeń, gdzie nie ma dysonansów, fałszywych nut i barw. Piękno doskonałe, pojęte i oswojone.

Patrząc wstecz, na 60 lat działalności artystycznej prof. Krystyny Cybińskiej, można powiedzieć, że materiały, które posłużyły do wykonania niezliczonej ilości prac, utworzyły olbrzymie wyrobisko. To, co artystce dała natura, zamieniła w świat ceramicznych istnień, w świat bytów kolorowych, z duszą, utrwalonych ogniem, ale nadal kruchych i delikatnych jak marzenie.

O tym, że nie ma doskonałości bez doskonalenia i dobrej sztuki bez dobrego warsztatu, mówi prof. Cybińska w rozmowie z Krystyną Matuszewską – Warsztat jest językiem sztuki.

 

Artykuł o wystawie: Muzeum Karkonoskie żyje

Zdjęcia: Krzysztof Saj oraz Muzeum Karkonoskie