wyszukiwanie zaawansowane

Anna Szpakowska-Kujawska – Droga do domu

Kurator: Joanna Kaźmierczak
Termin wystawy: 26.05-15.06.2019
Miejsce: Fabryka sensu, ul. Benedykta Polaka 21/4, Wrocław 

Galeria Mia zaprezentowała twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej na wystawie zatytułowanej „Droga do domu”, zorganizowanej we współpracy z Fabryką Sensu. 

Wystawa

„Droga do domu” to wystawa prac Anny Szpakowskiej-Kujawskiej – malarstwa, kolaży, obiektów – stanowiących osobisty zapis wrażeń towarzyszących artystce w czasie pobytów w drewnianym domu w Lasówce – wsi malowniczo położonej pomiędzy Górami Bystrzyckimi i Orlickimi, nad brzegiem Dzikiej Orlicy. Wyłania się z nich refleksja nad samym pojęciem domu – łącząca w sobie wątki osobiste i uniwersalne. Dom w Lasówce postrzegany jest nie jako część odrębna względem otaczającej go przyrody – doświadczenie schronienia nierozerwalnie łączy się tu z doświadczeniem otwarcia na cały świat natury. Dom pojmuje artystka zarówno w skali mikro jak i makro – jako „własne miejsce na ziemi” ale również samą ziemię jako „własne miejsce”. 
Życie w bliskości roślin, zwierząt, żyznej gleby, minerałów – staje się życiem wśród swoich; zwierzęcych i roślinnych gości pojawiających się w Lasówce artystka opisuje – słowem i obrazem – z równie wielkim uczuciem jak tych ludzkich: przyjaciół, członków rodziny.
Natura w twórczości Szpakowskiej jest przestrzenią medytacji. Medytacja ta ma charakter scalający wielość doznań – czego najlepszym dowodem jest mozaikowość lasówkowych dzieł artystki, widoczna nie tylko w kolażach, ale i w malarstwie czy obiektach zwanych przez artystkę Skrzydlakami. Paradoksalnie, jeśli koniec końców wyłania się z tej medytacji cisza, to jest ona ciszą w samym oku cyklonu.

Anna Szpakowska-Kujawska (ur. 1931) – autorka dzieł malarskich, kolaży, rzeźb ceramicznych, obiektów; jej dzieła obecne są również w przestrzeni miejskiej Wrocławia (np. kompozycja ceramiczna na fasadzie Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego). Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. W latach 1961-1978 członkini słynnej Szkoły (później Grupy) Wrocławskiej. Promotorka spuścizny artystycznej swego ojca, Wacława Szpakowskiego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Wystawa zrealizowana we współpracy z Fabryką Sensu:Fabryka Sensu to przestrzeń coworkingowa powstała z inicjatywy Lucyny Schumacher, zaprojektowana tak, by każdy detal wnętrza pobudzał do twórczego myślenia. Kawa w intercontinental, łazienka w szafie, wchodząca do pokoju dżungla? To tylko niektóre z sekretów tego miejsca – miejsca, które inspiruje, oferując 300 m2 przestrzeni do organizacji szkoleń, warsztatów, konferencji, bankietów, eventów biznesowych, spotkań z kulturą i sztuką, pozwalających oderwać się od rutyny.

Wystawa

Wystawa

Wystawa

Wystawa

Zdjęcia: Linda Parys