wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Informacja

Strona internetowa obecnie nie jest aktualizowana z przyczyn technicznych. Wznowienie przewidziane jest na koniec grudnia 2023.
Z pozdrowieniami – redakcja.

Nowosielski Jerzy (1923-2011) – Stulecie urodzin artysty

J. Nowosielski, Wschód słońca w Bieszczadach,1963, olej/płótno, 100×92

17 listopada 2023 – 4 lutego 2024, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Ekspozycją Zachęta świętuje setną rocznicę urodzin artysty i zakończenie 2023 roku, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Więcej: Nowosielski Jerzy.

Nawrocki Łukasz uhonorowany Medalem Gloria Artis

13 czerwca 2023 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował dra Łukasza Nawrockiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie: sztuki wizualne/plastyczne. Gratulujemy. Na zdjęciu: Artysta podczas wystawy swojego dzieła w Muzeum Piastów Śląskich w towarzystwie Dyrektora Generalnego MEiN – Sławomira Adamca (z prawej) oraz Dyrektora Muzeum – dra Dariusza Byczkowskiego (z lewej).

Pukocz Wojciech – Prezentacja Jednego Dzieła

25 września 2023 odbyła się inauguracja działalności Galerii WIP, powołanej do życia na poddaszu kamieniczki biura Zarządu Okręgu Wrocławskiego, Jatki 1/2, III p. Swoje dzieło plastyczne zaprezentował i barwnie o nim opowiedział nasz kolega prof. Wojciech Pukocz. W spotkaniu uczestniczyli goście Artysty i członkowie Zarządu. To był udany wieczór. Zdjęcia: Wojciech Kowalski.

W witrynie – Sztuka włókna

28 września – 9 października 2023, Pałac Hatzfeldów, Wrocław, Wita Stwosza 30. Wernisaż: 28 września 2023, godz. 18. Artyści: Borowska Lilianna, Chotnicka Dagmara, Dyrda-Kortyka Krystyna, Gisges-Dalecka Aleksandra, Godszling Agnieszka, Golec-Kociołek Zuzanna, Jesinowicz-Nguyen Anna, Kazała Agnieszka, Poradowska-Werszler M.Ewa, Werszler Honorata, Werszler Rafał, Wieczorek Robert (autor zdjęć). Podczas wernisażu odbędzie się Performance artystycznych kreacji Beyond the senses Lilianny Borowskiej i Aleksandry Gisges-Daleckiej – członkiń ZPAP. Wystawa odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Włókna na Dolnym Śląsku. Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacja: Lilianna Borowska. Więcej: W witrynie.

Teper Joanna – Przestrzeń pamięci

6 września – 16 listopada 2023, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Słowackiego 26. Twórczość i inspiracje: W ceramicznym tworzywie, głównym medium moich działań, łączę kontekst przestrzeni z malarstwem i grafiką, interpretując i komentując otaczającą mnie czasoprzestrzeń. Kształty moich form postrzegam jako przestrzenne podobrazia, które zapełniam malarskimi zapiskami z osobistej podróży, jaką jest życie. Intymna skala ludzkiego ciała, zarys map wytyczających pewne terytoria, a nawet wykraczających poza granice naszego habitatu - to obszary, w których nieustannie znajduję inspiracje, doświadczam je, analizuję, by potem tworzyć. W minimalistycznych w formie obiektach znajduję przestrzenne układy, które dopełniam moimi malarsko-graficznymi historiami. Kreską, plamą, kształtem opisuję, a właściwie interpretuję otaczający mnie świat, zarówno ten w skali mikro, jak i ten w makro. Od początku w ceramice skupiłam się na obszarze działań z technikami zdobniczymi. Eksploracje możliwości malarskich na powierzchni ceramicznej, z czasem poszerzyły techniki rysunkowe i graficzne, pozwalając moim pracom płynnie przekraczać granice pomiędzy ceramiką, malarstwem a grafiką. Joanna Teper jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydziału Ceramiki i Szkła. Prowadzi Pracownię Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie na Wydziale Ceramiki i Szkła w macierzystej uczelni. Brała udział w 88. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz 7. indywidualnych. Finalistka 17. zagranicznych i 9. krajowych konkursów plastycznych. Zajmuje się ceramiką artystyczną, w której eksploruje ceramiczną powierzchnię, traktując ją jako przestrzeń malarskiej i graficznej ekspresji, malarstwem, projektowaniem biżuterii. Członkini ZPAP. Kuratorka: Ilona Sapka. Więcej: J. Teper: Przestrzeń....

Matoshniuk Olena – Pejzaż ukraiński

10 lipca – 10 sierpnia 2023. Bałtycka Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. W galerii odbywała się rezydencja artystyczna absolwentki ASP, członkini ZPAP. Podsumowaniem działań rezydencyjnych było przeprowadzenie na Promenadzie Nadmorskiej w Ustce, półtoragodzinnego działania performatywno-rysunkowego Pejzaż ukraiński. Na dwudziestometrowym rulonie białego płótna, w symboliczny i monotonny sposób, przy pomocy zwęglonego kawałka drewna i czarnej farby, odliczane były ślady kolejnych dni trwającej od 2014 roku wojny w Ukrainie. W środku wakacyjnego dnia w nadmorskim kurorcie skontrastowany został spokojny, turystyczny pejzaż tego miejsca, z tym co dzieje się nieopodal, za wschodnią granicą Polski. Kurort w słońcu, spacerowicze, błękitne morze w tle i... hołd poległym w obronie Wolności, symboliczne krzyże i rulon niezamalowanego jeszcze płótna. Więcej zdjęć.

Jakubów Jerzy – Góry olbrzymie. Solastalgia

22 września – 30 listopada 2023. Wernisaż: 22 września 2023, godz. 17. Miejskie Muzeum Zabawek, Karpacz, Kolejowa 3. Interdyscyplinarna retrospektywa z okazji 50-lecia pracy artystycznej członka ZPAP. Zdjęcia z wernisażu.

Borowska Lilianna i Gisges-Dalecka Aleksandra – Beyond the senses

Fragmenty scenografii pokazu artystycznego

28 września 2023, godz. 18. Pałac Hatzfeldów, Wrocław, Wita Stwosza 30. Performance artystycznych kreacji Beyond the senses Lilianny Borowskiej i Aleksandry Gisges-Daleckiej podczas wernisażu wystawy tkaniny artystycznej W witrynie. Działania obejmują część performatywną z efektami multimedialnymi oraz wystawę w zakresie sztuki włókna w ramach obchodów 50-lecia Festiwalu Sztuki Włókna na Dolnym Śląsku pod kuratelą prof. Ewy M. Poradowskiej-Werszler. Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacja: Lilianna Borowska.

Warsztat i wyobraźnia | Grafika i szkło

Agnieszka Leśniak-Banasiak, Geometry of Emptiness, 2021

22 września – 19 października 2023. Wernisaż: 21 września 2023, godz. 18. Galeria Miejska we Wrocławiu, Kiełbaśnicza 28. Prezentacja dzieł uznanych grafików warsztatowych i szklarzy: Małgorzata Dajewska, Pati Dubiel, Agata Gertchen, Anna Janusz-Strzyż, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Vinicius Libardoni, Christopher Nowicki, Wojciech Peszko, Beata Stankiewicz-Szczerbik, Przemysław Tyszkiewicz. Kurator: Mirosław Jasiński. Więcej prac.

Gisges-Dalecka Aleksandra – Shades of Femininity

14. Festiwal ARTKreuzberg, Berlin, Prinzessinnenstraße 21-24. Performance Oli Gisges-Daleckiej z udziałem modelek. Zdjęcia: Joanna Knasińska. Więcej zdjęć z wydarzenia.

Rykała Jacek – Malarstwo

14 września – 15 października 2023. Biuro Wystaw Artystycznych, Jana III Sobieskiego 18, Rzeszów. […] Malowane przez Rykałę podwórka są bezludne, opustoszałe, nikt nie krząta się na nich, ani nie rozwiesza prania, obecność mieszkańców jest przywoływana jedynie przez znalezione przez artystę w wyburzanych domach zdjęcia i drobne przedmioty: metalowe haczyki, emaliowane numery, skorodowane łańcuchy, okucia i zasuwki. Wbudowane w obrazy okruchy odchodzącego świata przekształcają je w relikwiarze przeszłości, ale proces sakralizacji przebiega też w drugą stronę, wydobyte z mroków zapomnienia, uratowane przed zniszczeniem skrawki „tego-co-było” zyskują nowy wymiar, żyją własnym życiem, trwając wbrew zagładzie rzeczywistości, której były częścią. Takie animistyczne postrzeganie świata jest jednym z przejawów myślenia magicznego. Cudowność rzeczywistości jest dla Rykały wynikiem stadium przejściowego, procesów zmiany, graniczności i niejednoznaczności. Nadnaturalna atmosfera jego obrazów budowana jest bez oddalania się od natury, poprzez zacieranie granic między tym, co rzeczywiste i cudowne. Jej istotą jest element niejasności, napięcie wyrażające się w kontrastowych zestawieniach światła i cienia, tego, co ulotne, zjawiskowe i tego, co materialne, zanurzone w banalności życia. Silny snop światła wydobywa z mroku tła najistotniejsze motywy, wskazując w ten sposób artystyczne i ideowe centrum obrazu: jaśniejące blaskiem bramy, tajemnicze przejścia, ławki i porzucone samochody […]: Violetta Sajkiewicz, Blask czarnego słońca, fragm. tekstu. Profesor Jacek Rykała – malarz, poeta, reżyser teatralny, dramaturg. Absolwent AkademiiSztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach (1976). W Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzi Pracownię Malarstwa. Zorganizował ponad 80 wystaw indywidualnych. W latach 1989-1996 jego prace były prezentowane na Targach Sztuki m.in. w Kolonii, Frankfurcie, Tokyo, Los Angeles, Londynie. Artysta otrzymał kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, m.in został uhonorowany Złotym Medalem Gloria Artis (2020). Więcej prac. O sztuce artysty: jacekrykala.com. Źródło: bwa.rzeszow.

Wieczorek Robert – Utkana pamięć

Wernisaż wystawy: 18 września 2023, godz. 16. w ramach Międzynarodowego Festiwalu 50 lat Sztuki Włókna, Galeria Promocje ODK w Jeleniej Górze. Robert Wieczorek: Utkana pamięć jest cyklem tkanin wykonanych tradycyjną techniką tkacką, bazującą na wątku i osnowie. W pracach wykorzystano wełnę kowarską, pochodzącą z nieistniejącej już fabryki dywanów – jako jeden z elementów utkanej pamięci. Główną ideą projektu jest pamięc historii o ludziach, którzy nigdy nie zostali pochowani zgodnie ze swoją tradycją i obyczajem. Tymi ludźmi są nie tylko Żydzi, ale też Polacy, Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy itp., którzy w zawieruchach wojennych pochowani zostali tam, gdzie zginęli, często w miejscach, o których już dawno nie pamiętamy. Ważnym elementem cyklu jest istota pamięci. To nie tylko kamienne tablice, które upamiętniają innych, ale każda macewa ma na celu opowiedzieć historię danej osoby, kim była, czym się zajmowała, to zapis ludzkiej historii, która zaciera się wraz upływem czasu. Macewa to symbol zniszczeń, których dokonał człowiek, karmiony ideologią i propagandą. Więcej prac.

Monika Aleksandrowicz & Lilianna Leń – Remedium

M.Aleksandrowicz, Interior, akryl na płótnie, 2023

11-25 września 2023. Galeria Za Szkłem ASP Wrocław, pl. Polski 3/4, Wrocław. Monika Aleksandrowicz: absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999) oraz Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2001). Doktorat z wyróżnieniem (2021). Ponad 70 wystaw zbiorowych, sympozja, poświęcone sztuce konceptualnej, oraz ekspozycje indywidualne w kraju i za granicą. Pełni funkcję kierownika Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Lilianna Leń: fotografka, mediatorka i edukatorka w obszarze fotografii ulicznej, poszukującej i dokumentu subiektywnego. Interesuje się partycypacją odbiorczą, skutkami aktywnego odbioru sztuki oraz metodami ewaluacji tych zjawisk. Więcej: artwroc. Źródło: asp.wroc.

Kociński Mirosław – Aspekty. Zapis procesu

14 września – 15 października 2023. Biuro Wystaw Artystycznych, Jana III Sobieskiego 18, Rzeszów. Profesor Mirosław Kociński: Pracuję nad kilkoma obiektami równocześnie. To wynika z metodyki wytwarzania elementów mozaikowych. Uzyskuję równocześnie trzy rodzaje płytek: trapezy, zwierzęta i kształtki nieregularne i one wytyczają mi zasadnicze cykle prac, które roboczo nazywam: „tupot” – czyli otwarte kompozycje układane z figur zwierzęcopodobnych; „ścinki” – moje odniesienia do fascynacji szkliwami crackle czy interpretacje zmienności palącego się drewna, od ognia przez żar do popiołu; „przecinki” - chaotyczne albo uporządkowane struktury z elementów trapezowych. Powyższe aspekty określają prezentowany wybór prac: obrazów mozaikowych, pater użytkowych soczewkowych obiektów, zawieszonych przestrzeni albo na ścianie jako wypukłe tonda, które ja nazywam tarczami. Źródło: BWA Rzeszów. Zdjęcia prac Aspekty.

II. Plener Malarski – Impresje Kłodzkie

II. Plener Malarski odbywał się w Lewinie Kłodzkim w dniach 26 sierpnia – 5 września 2023. Artyści – członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków: Bakalarczyk Rafał, Barańska Urszula, Huczyński Sebastian, Jędrzejec Krzysztof, Kapuścińska Magdalena, Kasińska Jolanta, Kułacz-Karpiński Krzysztof, Kutera Anna, Pisecka-Nowak Wiktoria, Turkiewicz Joanna. Kurator: Jolanta Kasińska. Zdjęcia: Anna Kutera. Więcej zdjęć: album_photo.

Dopełnienie – Dialog pomiędzy mrokiem a światłem

 Agnieszka Cecylia Kazała

31 sierpnia – 30 września 2023. Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, Centrum Integracji Społecznej. Dzieła uznanych artystek — Agnieszki Chmury-Wieczorek: rzeźby ceramiczne, Aurelii Tymińskiej: malarstwo, Agnieszki Cecylii Kazały: batik oraz Sylwii Sobieraj-Borowiec: prace w szkle wykonane techniką fusingu i witrażu — uzupełniają się, tworząc unikatową prezentację artystyczną. Była to z pewnością synergia różnych technik i perspektyw, która sprawiła, że wystawa była kompletna i pełna głębi. To właśnie ten kontrast, ta gra światła i mroku, była głównym tematem całej ekspozycji. Wernisaż był nie tylko okazją do podziwiania indywidualnych dzieł artystycznych, ale także do zrozumienia, jak kontrast i równowaga między mrokiem a światłem odgrywają kluczową rolę w naszym życiu i sztuce. To było wyjątkowe spotkanie z pięknem, które umożliwiło widzom zaakceptowanie zarówno tych aspektów życia, które są trudne i pełne bezsilności, jak i tych, które niosą ze sobą światło, kolor i nadzieję. Zdjęcia Leszek Malicki. Źródło: Dopelnienie.

Stanielewicz Małgorzata – Numinosum. Dwa miasta

7 października – 3 grudnia 2023. Ino-cho Paper Museum. 110-1 Saiwaichō, Ino, Agawa District, Kochi 781-2103, Japonia. Dzieło Artystki Numinosum. Dwa miasta bierze udział w wystawie: The 12th Kochi International Triennial Exhibition of Prints.

20. Ogólnopolski Plener Plastyczny

21 sierpnia – 2 września 2023, Siedlisko Janczar w Pstrągowej k. Rzeszowa. Artyści pleneru: Barbara Gębczak, Bogna Jarzemska, Artur Kardamasz, Izabela Kita, Maria Kita, Piotr Kmita, Małgorzata Kosiec, Andrzej Maciejewski, Patrycja Mastej, Iwo Nikić, Jolanta Nitka-Nikt, Zdzisław Nitka, Jarosław Prysak, Grażyna Rigall, Joanna Rusinek, Katarzyna Swiniarska, Agula Swoboda. Zdjęcia plenerowe prac Jolanty i Zdzisława Nitków. Więcej prac: plener plastyczny.

Romanow Leon (1938-2001) – Malować i jeszcze raz malować

5 września – 12 listopada 2023. Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz, Gdańska 20. Monograficzna wystawa to chronologiczny zapis twórczości Romanowa, pokazujący wszechstronną działalność artystyczną w Bydgoszczy. Prace Romanowa przyciągają uwagę kompozycją, światłem i kolorystyką. Artysta wypracował charakterystyczny sposób przedstawień malarskich. Ekspozycja składa się sponad 60. prac. Dzieła pochodzą z kolekcji Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Galerii Studio w Warszawie, Związku Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych, w szczególności żony artysty – Ludwiki Romanow oraz synów Łukasza i Grzegorza Romanowów. Leon Romanow urodzony w 1938 w Wilnie, zmarł w 2001 w Bydgoszczy. Studia artystyczne odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Pracownia prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom z malarstwa (1963). Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Kuratorka: Karolina Rybka. Więcej: artwroc.