wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Ajlikow-Czarnecka Jolanta (1930-2007)

Urodzona 29 lipca 1929 roku w Łodzi – zmarła 17 lipca 2007 roku w Bolesławcu.

Artystka była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała pod kierunkiem Wojciecha Weissa, Adama Marczyńskiego, Czesława Rzepińskiego na Wydziale Malarstwa oraz Witolda Chomicza na Wydziale Grafiki. Ukończenie studiów: 1956 rok.

Uprawiała dyscypliny artstyczne: malarstwo, rysunek, performance, grafika art, poszukując różnorodnych form wypowiedzi. Powstawały dzieła inspirowane naturą: pejzaże olejne, pastele, ekspresyjne portrety malowane akrylami, collages tworzone głównie z papieru jako konstrukcje komponowane na zasadzie kontrastów.

Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego i BWA w Jeleniej Górze, Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie i całym kraju oraz zbiorach osób prywatnych.

Łączyła twórczość artystyczną z pracą pedagogiczną. Związana była z I Liceum Ogólnokształcącym przez wiele lat. Wychowała liczne grono laureatów Olimpiad Artystycznych i Turniejów Wiedzy o Sztuce, którzy zdobywali indeksy na wybrane uczelnie w kraju.

Artystkę uhonorowano między innymi: Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Orderem Polonia Restituta. Nagrody i wyróżnienia: Ministra Oświaty, Ministra Edukacji, Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Działań Kultury.

W 1972 roku Ajlikow-Czarnecka, wówczas wizytator i metodyk przy Wydziale Oświaty w Bolesławcu i później przy Kuratorium w Jeleniej Górze, powołała do życia Turniej Wiedzy o Sztuce, w celu upowszechniania wiedzy i kultury plastycznej dzieci i młodzieży oraz nauczycieli plastyki. W 2009 roku Powiatowemu Turniejowi Wiedzy o Sztuce nadane zostało imię Jolanty Ajlikow-Czarneckiej.

Rozmowa z artystką, film
Sztuką byłoby być kimś innym - przedstawia artystkę, pedagoga i mentorkę wielu bolesławian, mówiącą, że mamy taką codzienność, na jaką nas stać

Wspomnienie

Po ciężkiej chorobie odeszła najpopularniejsza w mieście plastyczka. Kobieta, która swoim autorytetem, wiedzą i talentem wspierała rozwój wielu bolesławian zajmujących się sztuką. (...) Kochała sztukę i zwierzęta – mówi Katarzyna Żak, uczennica i następczyni artystki w I LO w roli nauczycielki plastyki. Była niezwykle wrażliwa na piękno i na krzywdę. Widziała piękno w świecie, w człowieku i w zwierzętach, nie przechodziła obojętnie wobec krzywdy. Wernisaże bez jej zawsze obowiązkowej obecności nie będą już takie same.

Źródło: Zmarła Jolanta Ajlikow-Czarnecka
boleslawiec.naszemiasto.pl

Więcej: Wspomnienie

oprac.©kkuzborska